Bodziszek cuchnący ziele (Geranirobert. Herba)

Bodziszek cuchnący to roślina występująca na terenie Azji, Europy oraz Afryki Północnej. W Polsce występuje w wielu miejscach kraju i jest niezwykle popularna.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina może dorastać do 20-50 cm wysokości. Łodyga może albo wznosić się prosto ku górze, albo opadać. Jest rozgałęziona i łamliwa, ma kolor różowawy. Liście ułożone są naprzeciwlegle, mają długie ogonki. Kwiaty mają średnicę ok 1 cm, jajowaty kształt i karminoworóżowe zabarwienie. Owoc to gładka rozłupnia.

Czy wiesz, że...Budziszek cuchnący swoją nazwę zawdzięcza nieprzyjemnemu zapachowi.

Nieprzyjemny zapach tej rośliny spowodował, że jest ona wykorzystywana do produkcji środków na mole. Wykorzystuje się ją również do ochrony roślin przed atakującymi wirusami.

Roślina ta od dawna znana była ze swoich właściwości, wykorzystywana była do leczenia ran i owrzodzeń, biegunek oraz krwawień.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w okresie kwitnienia. Suszenie należy przeprowadzać w zacienionym i przewiewnym miejscu. Ziele można również suszyć w suszarni, wówczas temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni.

Właściwości lecznicze

Ziele bodziszka zalecane jest do hamowania krwawień, dlatego poleca się je stosować w przypadku krwawień z nosa oraz w obfitych miesiączkach. Stosowane jest również w krwiomoczu. Bodziszek to roślina o wspaniałych właściwościach leczniczych, w szczególności, jeżeli chodzi o wątrobę. Pomaga w niewydolności wątroby, jej stłuszczeniu, stanach zapalnych oraz marskości. Działa przeciwzapalnie oraz antyseptycznie. Zewnętrznie jest stosowany do leczenia stłuczeń oraz wszelkich ran naskórka. Działa pomocniczo również w wielu chorobach skóry. Bodziszek polecany jest przede wszystkim do leczenia bielactwa (kuracja musi być długotrwała), łojotokowego zapalenia skóry, wyprysków skórnych i trądziku. Pomocniczo stosuje się ziele podczas zapalenia pęcherza moczowego oraz nerek. Ma działanie przeciwbiegunkowe oraz przeciwnowotworowe. Roślina ta polecana jest również w nieżytach górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją do leczenia nieżytów żołądka, bolesnych skurczy jelitowych, zapalenia żołądka, zespołu jelita drażliwego, a nawet nowotworów przewodu pokarmowego. Sprawdza się również doskonale w leczeniu schorzeń okulistycznych – wspomaga w leczeniu stanów zapalnych oczu oraz powiek, jak również jest pomocny w nadmiernym łzawieniu. Okłady z bodziszka poleca się nie tylko na oczy, ale również na stawy czy skórę. W przypadku okładów na stawy, mogą one przynieść ulgę w schorzeniach reumatologicznych. Ginekolodzy także docenili właściwości tej rośliny, dlatego polecają ją stosować podczas stanów zapalnych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych narządów intymnych. Bodziszek, jako naturalny lek znalazł również zastosowanie w proktologii – uśmierza swędzenie odbytu, wspomaga leczenie hemoroidów.

Praktyczne zastosowanie

Odwar do nasiadówek na problemy proktologiczne oraz ginekologiczne

Składniki:
2 łyżki suszonego lub świeżego ziela bodziszka
Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Gotować przez 15-20 minut  na małym ogniu, następnie przecedzić.
Bodziszek cuchnący "Geranium robertianum blad". Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bodziszek cuchnącyBodziszek cuchnący zieleBodziszek cuchnący zieleBodziszek cuchnący ziele
Bodziszek cuchnący zieleBodziszek cuchnący zieleBodziszek cuchnący ziele
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź