Brzoza liść (Betulae Folia)

Brzoza - drzewo. Źródło: Gizele/Shutterstock
Brzoza to drzewo oraz krzew, które należą do rodziny brzozowatych. W stanie naturalnym występują w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Brzoza posiada gładką, łuszczącą się korę, która najczęściej przybiera barwę białą, jednak może być również żółta, czarna lub ciemnowiśniowa. Liście mogą osiągać długość nawet do 10 cm, ułożone są skrętolegle, najczęściej mają kształt jajowaty. Jesienią liście przybierają złocisto-żółtą barwę, zimą opadają. Kwiaty ułożone w kotki. Owoce to orzeszki o niewielkich wymiarach, które opadają wraz z dojrzałymi owocami.

Czy wiesz, że...Słowiańskie wierzenia ludowe uznawały brzozę za drzewo chroniące przed duchami, a także złymi czarami, dlatego kołyski dziecięce dekorowano gałązkami brzozy.

Gałązki brzozy dawniej używane były do pozbywania się dreszczy oraz ogólnego zmęczenia organizmu. Dzisiaj układa się je pod poduszką lub pod łóżkiem, by zapewnić sobie spokojny sen.

Brzoza jest stosowana nie tylko w lecznictwie, ale także w przemyśle kosmetycznym, tokarstwie, stolarstwie i rzemiośle zajmującym się wyrabianiem i naprawianiem kół pojazdów konnych.

Dzisiaj brzozę również uznaje się za magiczne drzewo, przebywanie w jej obecności oraz dotykanie jej gwarantuje odbieranie korzystnej energii.

Zbiór

Zbiory liści przeprowadza się w okresie wiosennym, gdy liście są jeszcze lepkie. Należy pamiętać o tym, by nie zbierać liści z drzew, które znajdują się blisko terenów zanieczyszczonych. Suszenie odbywa się naturalnie – w przewiewnym i zacienionym miejscu, lub w suszarni – temperatura nie może przekraczać 40 stopni.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym są liście. Są one stosowane jako środek napotny oraz moczopędny, dlatego poleca się picie naparu w schorzeniach nerek, zapaleniu dróg moczowych czy kamicy nerkowej – pomagają pozbyć się kamieni nerkowych poprzez ich wypłukiwanie. Mają działanie przeciwreumatyczne. Liście działają oczyszczająco na układ krwionośny, pomagają również regulować przemianę materii, dlatego poleca się picie naparu podczas diety odchudzającej. Roślinę można również stosować w sposób zewnętrzny – stosuje się ją pomocniczo w chorobach skóry takich jak na przykład łojotok czy łuszczyca, ponieważ wspomagają regenerację skóry. Liście można wykorzystać również do robienia okładów, przynoszą one ulgę w napięciach mięśniowych oraz bólach reumatycznych. Surowiec ten działa również wzmacniająco na włosy, poprawia ich wygląd.

Praktyczne zastosowanie

Koktajl oczyszczający organizm, polecany podczas diety odchudzającej

Składniki:
1 łyżka świeżych liści brzozy
Woda

Liście zblendować, zalać gorącą wodą o temperaturze około 40-45 stopni. Odstawić na 10 godzin. Po tym czasie koktajl jest gotowy do spożycia. Zaleca się pić po pół szklanki koktajlu trzy razy dziennie.

Napar o działaniu moczopędnym, stosowany w chorobach nerek i pęcherza moczowego

Składniki:
1 łyżka suszonych liści brzozy
Woda

Liście zalać szklanką wrzątku. Gotować na małym ogniu około 3 minuty. Zostawić do naciągnięcia pod przykryciem na około 15 minut. Pić kilka razy dziennie małymi łykami.
Brzoza - drzewo. Źródło: Gizele/Shutterstock Brzoza - drzewo. Źródło: Gizele/Shutterstock

Galeria zdjęć

Brzoza - drzewo. Źródło: Gizele/ShutterstockLiści brzozy. Źródło: adamikarl/Shutterstock
Zbiór liści brzozy. Źródło: FotoHelin/ShuttertockKwitnąca brzoza. Źródło: Animaflora PicsStock/Shutterstock

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:bukowce
Rodzina:brzozowate
Rodzaj:brzoza
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź