Jesion liść, kora (Fraxini Folia, Cortex)

"Fraxinus excelsior trees (Es)" autorstwa Rasbak - Picture taken by myself Udziela się zgody na kopiowanie, rozpowszechnianie oraz modyfikowanie tego dokumentu zgodnie z warunkami GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation; bez niezmiennych sekcji, bez treści umieszczonych na frontowej lub tylnej stronie okładki. Kopia licencji załączona jest w sekcji zatytułowanej GNU Licencja Wolnej Dokumentacji. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0. Wolno: dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór modyfikować – tworzyć utwory zależne Na następujących warunkach: uznanie autorstwa – Utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę. na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji. Ten szablon został dodany jako element zmiany licencjonowania.. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons
Szacuje się, że roślina obejmuje około 60 gatunków. Pochodzi z obszarów półkuli północnej - terenów na których panuje klimat umiarkowany. Najbardziej popularnym gatunkiem w Polsce jest jesion wyniosły, który w postaci naturalnej występuje prawie w całej Europie oraz Azji Zachodniej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Zbiór

Surowcem leczniczym jest kora oraz liście. Korę zbiera się z młodych gałązek wczesną wiosną. Po zebraniu należy ją wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Zbiór liści należy przeprowadzić na początku lata. Warto wybierać całe i dobrze rozrośnięte liście. Suszenie liści można przeprowadzić w sposób naturalny – w zacienionym miejscu, lub w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza.

Czy wiesz, że...Drewno jesionu ma bardzo szerokie zastosowanie, wykorzystuje się je do produkcji mebli, parkietów, wioseł, maszyn i innych przedmiotów.

Nasiona jesionu wyniosłego to wielki przysmak dla papug. Poleca się je zbierać w okresie zimowym. Papugom można podawać cale gałęzie z nasionami. Spełniają on nie tylko rolę przekąski, ale również zabawki, ponieważ skubanie to doskonała rozrywka dla każdej papugi.

Powodem, dla którego tak wiele jesionów znajduje się w Zakopanem jest to, że górale sadzą je w celu ochrony przed halnym wiatrem.

Jesion to szybko rosnące drzewo. Może żyć nawet 300 lat. Uznaje się go za jedno z najstarszych drzew.
Najgrubszy obwód posiada jesion wyniosły zlokalizowany we wsi Wetlina w województwie podkarpackim, wynosi on 615 cm.

Najwyższe jesiony w Europie znaleźć można na terenie Puszczy Białowieskiej.

Właściwości lecznicze

Wyciągi z kory oraz liści działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo. Wykorzystuje się je również w leczeniu chorób reumatycznych oraz artretycznych. Kora oraz liście mają działanie moczopędne i łagodnie przeczyszczające. Wykorzystuje się je między innymi do leczenia kamicy nerek oraz dny moczanowej. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające, jesion jest polecany osobom odchudzającym się oraz dbającym o swoje zdrowie fizyczne. Surowce te wykorzystywane są pomocniczo w leczeniu infekcji, ponieważ działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz zwiększają wydzielanie potu. Jesion posiada również właściwości przeciwbólowe – pomaga uśmierzać stawowe oraz mięśniowe bóle reumatyczne. Surowce lecznicze mogą być wykorzystywane również w sposób zewnętrzny, poleca się je przede wszystkim do zmniejszania opuchlizny wokół oczu oraz do nawilżania skóry.

Praktyczne zastosowanie

Odwar stosowany przy przeziębieniach, jako środek napotny

Składniki:
1 łyżka suszonej kory jesionu
Woda

Korę zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 5 minut. Przecedzić. Odwar pić 2 razy dziennie po pół szklanki.
Jesion "Fraxinus excelsior trees (Es)" autorstwa Rasbak - Picture taken by myself Udziela się zgody na kopiowanie, rozpowszechnianie oraz modyfikowanie tego dokumentu zgodnie z warunkami GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation; bez niezmiennych sekcji, bez treści umieszczonych na frontowej lub tylnej stronie okładki. Kopia licencji załączona jest w sekcji zatytułowanej GNU Licencja Wolnej Dokumentacji. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0. Wolno: dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór modyfikować – tworzyć utwory zależne Na następujących warunkach: uznanie autorstwa – Utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę. na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji. Ten szablon został dodany jako element zmiany licencjonowania.. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jesion

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:oliwkowate
Rodzaj:jesion
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź