Koper ogrodowy ziele, owoc (Anethi graveolens Herba, Semen)

By Przykuta (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Za miejsce pochodzenia uznaje się południowo-wschodnią Azję. Obecnie roślina ta uprawiana jest na całym świecie. Nie występuje już w formie dzikiej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga może dorastać do 120 cm. Jest bardzo aromatyczna, ma barwę sinawozieloną, jest pusta w środku. Liście są 3 - lub 4 -krotnie pierzaste. Kwiaty mają barwę żółtą, są zebrane w baldachy złożone. Owoce są soczewkowato spłaszczone. Koper to roślina owadopylna.

Czy wiesz, że...Koper znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Dodaje się go do wielu potraw – ziemniaków, zup, sałatek, kiszonek, ryb, sosów. Każda część kopru smakuje inaczej. Zioło to należy dodawać do już ugotowanych potraw, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury traci swój aromat i smak.

W dawnych wierzeniach ludowych koper ochraniał domostwa przed piorunami, a domowników przed złymi snami. Gałązki kopru dzięki swoim magicznym właściwościom wieszano w wielu domach.
Koper można spożywać w formie świeżej, jak również suszonej, można go również zamrozić.

Koper to przyprawa uniwersalna w całej Skandynawii.

Egipcjanie uważali koper za świetny lek przeciw bólom głowy.

Koper używany jest również w bukieciarstwie - wykonuje się przy jego użyciu nie tylko bukiety, ale również stroiki. Wykorzystywany jest zarówno w formie świeżej, jak i suszonej.

Olejek koperkowy wykorzystywany jest w produkcji takich produktów jak pasty do zębów, mydła czy perfumy.
Koper jest składnikiem konserwowanych ogórków, dodaje się go w postaci całego ziela.
Napar z kopru poleca się osobom, które mają problem z trawieniem ciężkostrawnych potraw.

Zbiór

Zbiory liści należy przeprowadzić jeszcze przed kwitnieniem, czyli wiosną lub latem. Owoce zbiera się po ich dojrzeniu, czyli latem. Suszenie surowców należy przeprowadzić w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Koper działa korzystnie na układ trawienny, pomaga regulować procesy trawienne, działa wiatropędnie, pobudza apetyt, ułatwia przyswajanie pokarmów. Stosuje się go również pomocniczo w chorobach dróg żółciowych oraz związanych z wątrobą. Działa lekko uspokajająco, w związku z tym stosuje się go w bezsenności oraz kolce żołądkowej. Koper stosowany jest również w infekcjach układu oddechowego, pomaga zwalczać kaszel, chrypkę czy dychawicę. Wzmaga laktację u matek, a dzięki jego spożywaniu przenika do mleka matki, dzięki temu działa w sposób wiatropylny  na niemowlęta. Wykorzystywany jest również w sposób zewnętrzny, dzięki działaniu antyseptycznemu jest pomocny we wszelkiego rodzaju zakażeniach skóry, grzybicach. Pomaga również leczyć nadmierną suchość skóry, trądzik, zmiany łojotokowe a nawet łysienie adrogenowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym koper często stosowany jest do leczenia różnych schorzeń oczu. Ma lekkie działanie obniżające ciśnienie krwi, dlatego stosuje się go pomocniczo do leczenia pacjentów z nadciśnieniem.

Praktyczne zastosowanie

Napar z kopru na lepsze trawienie

Składniki:
2 g rozdrobnionych owoców kopru
Woda

Owoce zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez około 20 minut. Przecedzić. Pić co 3 godziny w niewielkiej ilości.
Koper By Przykuta (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Koper

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:selerowce
Rodzina:selerowate
Rodzaj:koper
ekologia.pl  Wiedza  Atlas ziół  rośliny naczyniowe   rośliny nasienne   okrytonasienne   selerowce   selerowate   koper   Koper ogrodowy ziele, owoc
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź