Lipa kwiat (Tiliae Flores)

"Tilia insularis 3" autorstwa Stan Shebs. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Występuje w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Roślina liczy sobie około 30 gatunków.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Pień rośliny jest raczej krótki u młodych roślin, u starszych jest natomiast bardzo gruby. Kora ma kolor szarobrunatny lub ciemnoszary, jest spękana. Liście są pojedyncze, ułożone skrętolegle. Kwiaty mają barwę białą lub żółtą, są obupłciowe. Są zebrane w baldachogrona lub wierzchotki. Owoc to orzeszek, który posiada 1-3 nasiona.

Czy wiesz, że...Lipa to drzewo długowieczne. W miejscowości Cielętniki, w województwie śląskim, znaleźć można najbardziej okazały okaz lipy. Obwód drzewa ma aż 922 cm.

Lipa w wierzeniach ludowych uznawana była za symbol delikatności i kobiecości.

Lipie poświęcone są dwa greckie mity, opowiadają o tym, jak powstała ta roślina. Mitologia rzymska z kolei przedstawia lipę, jako drzewo poświęcone Wenus – bogini miłości.

Drewno lipy wykorzystywane było przez Słowian do wytwarzania trumien, według tamtejszych wierzeń, lipa miała zagwarantować spokojny wieczny odpoczynek. Słowianie wierzyli również, że lipa ochrania domostwa przed piorunami, a sam pień ma właściwości uzdrawiające.

Obecnie drewno wykorzystywane jest do wyrobu instrumentów muzycznych, a także w rzemiośle artystycznym.

Lipa ceniona jest przez pszczelarzy, ponieważ jest rośliną miododajną. Miód lipowy posiada z  kolei wiele zdrowotnych właściwości. Jest powszechnie wykorzystywany w wielu domach.
Lipa jest pięknym drzewem ozdobnym, sadzi się ją często w takich miejscach jak parki czy spacerowe alejki.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w okresie od końca czerwca do początku lipca w suche dni. Suszenie należy przeprowadzić w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Lipa ma działanie przeciwgorączkowe oraz napotne, dlatego stosuje się ją podczas infekcji, przeziębień i grypy. Pomaga również zwalczać stany zapalne zlokalizowane w obrębie górnych dróg oddechowych. Ochronne działanie sprawdza się w przypadku leczenia podrażnień układu pokarmowego. Roślina łagodzi podrażnienia i działa jednocześnie ochronnie. Lipa zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmów. Polecana jest również do łagodzenia kaszlu oraz stanów zapalnych gardła. Ma również działanie uspokajające, poleca się ją stosować w celu zrelaksowania organizmu. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, jednak działanie to jest raczej niewielkie. Zwiększa również diurezę. Napary z lipy stosowane są do leczenia dolegliwości skórnych takich jak świąd, łuszczyca czy wypryski. Sprawdzają się także do leczenia dolegliwości oczu – pomagają zwalczać stany zapalne, piasek w oczach, są również pomocne dla zmęczonych oczu. Napar z lipy działa również wzmacniająco na organizm, dlatego poleca się go pić przede wszystkim w okresie zwiększonej podatności na infekcje.

Praktyczne zastosowanie

Napar stosowany podczas przeziębienia i grypy, polecany do wzmocnienia organizmu

Składniki:
1-2 łyżki suszonych kwiatów lipy
Woda

Kwiaty zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 3 razy dziennie.
Lipa "Tilia insularis 3" autorstwa Stan Shebs. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Lipa

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:ślazowce
Rodzina:ślazowate
Rodzaj:lipa
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź