Lipa kwiat (Tiliae Flores)

  1. Występowanie
  2. Wygląd
  3. Zbiór
  4. Właściwości lecznicze
  5. Praktyczne zastosowanie
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Występowanie

Występuje w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Roślina liczy sobie około 30 gatunków.

Wygląd

Pień rośliny jest raczej krótki u młodych roślin, u starszych jest natomiast bardzo gruby. Kora ma kolor szarobrunatny lub ciemnoszary, jest spękana. Liście są pojedyncze, ułożone skrętolegle. Kwiaty mają barwę białą lub żółtą, są obupłciowe. Są zebrane w baldachogrona lub wierzchotki. Owoc to orzeszek, który posiada 1-3 nasiona.

Czy wiesz, że...Lipa to drzewo długowieczne. W miejscowości Cielętniki, w województwie śląskim, znaleźć można najbardziej okazały okaz lipy. Obwód drzewa ma aż 922 cm.

Lipa w wierzeniach ludowych uznawana była za symbol delikatności i kobiecości.

Lipie poświęcone są dwa greckie mity, opowiadają o tym, jak powstała ta roślina. Mitologia rzymska z kolei przedstawia lipę, jako drzewo poświęcone Wenus – bogini miłości.

Drewno lipy wykorzystywane było przez Słowian do wytwarzania trumien, według tamtejszych wierzeń, lipa miała zagwarantować spokojny wieczny odpoczynek. Słowianie wierzyli również, że lipa ochrania domostwa przed piorunami, a sam pień ma właściwości uzdrawiające.

Obecnie drewno wykorzystywane jest do wyrobu instrumentów muzycznych, a także w rzemiośle artystycznym.

Lipa ceniona jest przez pszczelarzy, ponieważ jest rośliną miododajną. Miód lipowy posiada z  kolei wiele zdrowotnych właściwości. Jest powszechnie wykorzystywany w wielu domach.
Lipa jest pięknym drzewem ozdobnym, sadzi się ją często w takich miejscach jak parki czy spacerowe alejki.

Zbiór

Zbiory przeprowadza się w okresie od końca czerwca do początku lipca w suche dni. Suszenie należy przeprowadzić w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Lipa ma działanie przeciwgorączkowe oraz napotne, dlatego stosuje się ją podczas infekcji, przeziębień i grypy. Pomaga również zwalczać stany zapalne zlokalizowane w obrębie górnych dróg oddechowych. Ochronne działanie sprawdza się w przypadku leczenia podrażnień układu pokarmowego. Roślina łagodzi podrażnienia i działa jednocześnie ochronnie. Lipa zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmów. Polecana jest również do łagodzenia kaszlu oraz stanów zapalnych gardła. Ma również działanie uspokajające, poleca się ją stosować w celu zrelaksowania organizmu. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, jednak działanie to jest raczej niewielkie. Zwiększa również diurezę. Napary z lipy stosowane są do leczenia dolegliwości skórnych takich jak świąd, łuszczyca czy wypryski. Sprawdzają się także do leczenia dolegliwości oczu – pomagają zwalczać stany zapalne, piasek w oczach, są również pomocne dla zmęczonych oczu. Napar z lipy działa również wzmacniająco na organizm, dlatego poleca się go pić przede wszystkim w okresie zwiększonej podatności na infekcje.

Praktyczne zastosowanie

Napar stosowany podczas przeziębienia i grypy, polecany do wzmocnienia organizmu

Składniki:
1-2 łyżki suszonych kwiatów lipy
Woda

Kwiaty zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 3 razy dziennie.

Lipa "Tilia insularis 3" autorstwa Stan Shebs. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Lipa

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:ślazowce
Rodzina:ślazowate
Rodzaj:lipa
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź