Lubczyk korzeń, liść (Levistici Radix, Folia)

Nazywany/a też: korzeń, mleczeń, łakotne ziele, lubiśnik lekarski

"Liebstöckel" autorstwa 4028mdk09 - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Azja to naturalne miejsce występowania tej rośliny. Jako roślina uprawna występuje w Europie, także w Polsce.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga jest wzniesiona, może dorastać do 1,5 m wysokości. Wewnątrz jest pusta, rozgałęziona tylko u góry. Liście są duże i połyskujące, mają barwę ciemnozieloną, przypominają liście selera. Kwiaty mają barwę bladożółtą, są zebrane w złożone baldachy. Owoc to rozłupnia, która rozpada się na 2 rozłupki.

Czy wiesz, że...Lubczyk używany jest jako roślina kosmetyczna – stosuje się go do produkcji perfum oraz kosmetyków do kąpieli.

Świeże liście lubczyku idealnie nadają się do spożycia na surowo, można je dodawać do sałatek. Wykorzystuje się je również jako przyprawę do zup, sosów, mięs i innych dań.

Lubczyk nie powinien być spożywany przez matki karmiące, ponieważ zawarte w nim związki lipofilne przenikają do mleka, w efekcie mogą pobudzać trawienie, zmieniać ruchy perystaltyczne jelit czy zwiększać wydalanie moczu u dziecka. Odpowiedzialne są również za zwiększanie nadwrażliwości na promienie UV.

Lubczyk to roślina z rodziny selerowatych, dlatego młode liście są zbliżone zapachem do selera.

Zbiór

Korzenie zbiera się w okresie jesiennym – w drugim i trzecim roku wegetacji. Po zebraniu, surowce należy wysuszyć w temperaturze nie wyższej niż 35-40 stopni Celsjusza. Liście do celów leczniczych należy zbierać razem z łodygami, zrywa się je zanim roślina zakwitnie. Po zerwaniu, łodygi należy wysuszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu. Po wysuszeniu, należy oberwać liście. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Właściwości lecznicze

Ma działanie moczopędne, dlatego stosuje się go w chorobach związanych z zaburzeniami wydalania moczu. Wykorzystywany jest także do usuwania obrzęków, które związane są z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie, a także oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ze względu na te właściwości wykorzystuje się go również do leczenia chorób metabolicznych skóry. Działa lekko rozkurczowo na drogi moczowe, dlatego polecany jest do leczenia kamicy nerkowej. Działa korzystnie na układ trawienny, eliminuje gazy i wzdęcia, wzmaga apetyt, wpływa korzystnie na procesy trawienne, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych Lubczyk jest stosowany u pacjentów, którzy mają problemy z układem krążenia. Podaje się go również podczas nieżytów dróg oddechowych, ponieważ ma właściwości wykrztuśne. Jest również pomocy w leczeniu zapalenia oskrzeli. Surowiec polecany jest również na dolegliwości kobiece – pobudza krwawienia menstruacyjne oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Przypisuje się mu również właściwości zwiększające pobudliwość seksualną, wszystko poprzez zwiększanie ukrwienia narządów intymnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z lubczyku na zaparcia, problemy trawienne, działający moczopędnie

Składniki:
2 łyżki suszonego korzenia lubczyku
Woda

Susz zalać 1 i 3/4 szklanki wrzącej wody. Pozostawić na noc. Rano należy przelać napar do garnka
i podgrzać pod przykryciem do naciągnięcia. Popijać małymi łykami w ciągu dnia.
Lubczyk "Liebstöckel" autorstwa 4028mdk09 - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Lubczyk

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:selerowce
Rodzina:selerowate
Rodzaj:lubczyk
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź