Widłak goździsty (Lycopodium clavatum)

Nazywany/a też: widłak, widłak babimór, widłak czołga, widłak maczugowaty

Widłak goździsty. By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Roślina występuje w klimacie umiarkowanym na całym świecie. W Polsce spotkać można ją na terenach niżowych i w górach. Rośnie w lasach mieszanych, jednak szczególnie upodobała sobie lasy iglaste. Poza tym spotkać ją można na torfowiskach i wrzosowiskach. To właśnie widłak tworzy torfowiska.

 1. Wygląd
 2. Uprawa i zbiór
 3. Właściwości lecznicze
 4. Praktyczne zastosowanie
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny osiąga do 1 m długości. Pędy rośliny pokładają się, niektóre są schowane pod ziemią. Liście ułożone są skrętolegle. Mają wąski i lancetowaty kształt oraz barwę jasnozieloną. Na roślinie występują 2-3 sporofile. Mają jajowaty kształt i są zebrane w kłos.

Czy wiesz, że...
 • Widłak w wierzeniach ludowych stanowił ochronę domów przed złymi siłami oraz marami nocnymi, wystarczyło zawiesić jego pędy pod powałą w Boże Ciało.
 • Pyłek rośliny wykorzystywany jest powszechnie w odlewnictwie, służy do wysypywania form odlewów.
 • Roślina znajduje się pod częściową ochroną, dlatego widłak oraz preparaty z niego kupuje się w aptece. Jest on sprowadzany do aptek najczęściej z północnych krajów.
 • Widłak wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej, napar z tej rośliny poprawia słabą pamięć.
 • Roślina stosowana była do celów leczniczych już w okresie średniowiecza. Pierwsze informacje na jej temat można było znaleźć w herbarzu „New Kreuterbuch” w 1539 roku.

Uprawa i zbiór

Widłak objęty jest ochroną częściową, dlatego podczas zbiorów pozyskuje się tylko kłoski zarodniowe. Należy ściąć je za pomocą nożyczek w okresie, gdy dojrzewają, czyli są koloru żółtego. Dzięki temu uniknie się zniszczenia rośliny. Zbiory kłosków należy przeprowadzić, gdy na dworze jest wilgotno (rano, po deszczu). Taka pogoda uniemożliwia rozsypywanie się zarodników. Każdy zbiór surowca wymaga odpowiedniego pozwolenia.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest żółty proszek, który pozyskuje się z kłosów. Ma on działanie moczopędne, dlatego jest wykorzystywany do leczenia schorzeń nerek i pęcherza moczowego. Co więcej, działa również dezynfekująco, dlatego sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych. Widłak ma działanie żółciopędne, dlatego wykorzystuje się go do leczenia schorzeń wątroby. Jest wykorzystywany także do leczenia nowotworów tego narządu. Przygotowywane z proszku zasypki służą do leczenia trudno gojących się ran, trądziku, łuszczycy, odleżyn oraz wrzodów na skórze. Proszek działa bowiem przyspieszająco na gojenie. Widłak działa ochronnie na komórki nerwowe. Polecany jest do poprawy pamięci i koncentracji, a także do usprawnienia nauki i zwiększania wydolności psychicznej. Widłak ma również działanie przeciwbólowe, dlatego wykorzystuje się go pomocniczo do leczenia reumatyzmu orz skurczy mięśni. Roślina wykorzystywana jest także do leczenia schorzeń narządów płciowych, w tym do leczenia bólów jąder.

Praktyczne zastosowanie

Napar z widłaka polecany przy marskości wątroby oraz do leczenia złośliwych nowotworów wątroby

Składniki:
 • 1 łyżeczka widłaka
 • Woda

Widłak zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić na kilka minut do naciągnięcia. Przecedzić. Napar należy pić niewielkimi łykami na pół godziny przed śniadaniem.
Widłak goździsty. By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Widłak goździsty. By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Widłak goździsty. By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Jason Hollinger (Running Club-MossUploaded by Amada44) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Zobacz także
Natura sprzyja nauce
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź