Wierzba kora (Salicis alba Cortex)

"Salix caprea 032" autorstwa Willow - Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.
Wierzba to roślina występująca pod postacią krzewów, drzew lub krzewinek – szacuje się, że istnieje około 400 gatunków wierzby. Wierzba występuje na wszystkich kontynentach. Nie można jej spotkać tylko w Australii i na Antarktydzie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Wygląd wierzby zależy od jej gatunku. Liście są najczęściej wąskie i mają lancetowaty kształt. Na brzegach są piłkowane. Kwiaty są najczęściej zebrane w kotki, osadzone są na przysadkach. Mogą być owadopylne lub wiatropylne – w zależności od konkretnego gatunku.

Czy wiesz, że...W roku 1829, profesor farmacji – Johann Buchner, wyodrębnił z kory wierzby salicynę, która została wprowadzona do powszechnego leczenia w miejsce chininy.

Gałązki wierzby wykorzystywane są w wikliniarstwie, przemyśle drzewnym, a także do produkcji materiałów budowlanych (płyty pilśniowe, okleiny). Wierzba stanowi również dobry materiał opałowy.

Z kory wierzby pozyskuje się czarny  i szary barwnik, który wykorzystuje się następnie do farbowania skór i wełny.

Wierzba w dawnych wierzeniach ludowych była symbolem budzącego się życia.
 

Zbiór

Korę wierzby pozyskuje się w okresie wiosennym. Należy zbierać ją podczas wyrębu drzew lub ich obcinania, można również pozyskiwać korę z już ściętych gałęzi.

Właściwości lecznicze

Kora wierzby ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe – wykorzystywana jest podczas przeziębień oraz grypy. Płukanka z kory dęby uśmierza ból gardła i pomaga w leczeniu nieżytów gardła. Znane są również jej właściwości przeciwbólowe, dlatego wykorzystuje się ją do leczenia chorób reumatycznych, na przykład choroby reumatoidalnej stawów czy osteoartrozy. Pomaga również w leczeniu bólów migrenowych oraz nerwobólów o różnym nasileniu. Pomocna w czasie biegunek. Stosowana pomocniczo w chorobach układu pokarmowego – chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz stanach zapalnych jelit. Uśmierza również inne dolegliwości żołądkowe. Zewnętrznie stosuje się ją na rany – pomaga w gojeniu, działa ściągająco. Polecana jest również przy nadmiernej potliwości, na przykład w okresie menopauzy oraz pocenia nocnego. Ma lekkie działanie moczopędne, dlatego zaleca się ją pomocniczo w przypadku wystąpienia zapalenia pęcherza i nerek. Jest stosowana profilaktycznie do przeciwdziałania chorobom serca (podaje się, że właściwości te sprawdzają się przede wszystkim u osób z grupą krwi B). Kora wierzby jest wykorzystywana w medycynie naturalnej do rozrzedzania krwi pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi, zastępuje wówczas leki apteczne. Jest naturalną salicyną – nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Kora wierzby wykorzystywana jest również w kosmetyce – przeciwdziała łupieżowi, działa złuszczająco i oczyszczająco na skórę twarzy.

Praktyczne zastosowanie

Napar polecany podczas grypy i przeziębienia

Składniki:
1 łyżka kory wierzby
Woda

Korę wierzby zalać szklanką wody. Gotować pod przykryciem około 5 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Napar gotowany przez około 10 minut, będzie idealnie nadawał się do stosowania na skórę w postaci okładów lub oczyszczającego toniku.
Wierzba "Salix caprea 032" autorstwa Willow - Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Wierzba

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:wierzbowate
Rodzaj:wierzba
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź