Błazenek okoniowy (Amphiprion ocellaris)

Źródło: Corel Stock Photo
Amphiprion ocellaris zaliczany jest do najpopularniejszych gatunków akwarystycznych. Nie migrujący, zasiedlający stale rejony raf koralowych. Żyje w strefie tropikalnej miedzy 46°N - 17°S, 92°E - 147°E maksymalnie do 15 m głębokości. Zamieszkuje wody wschodniej części Oceanu Indyjskiego łącznie z wyspami Andamańskimi oraz na Archipelagiem Nikobar. Spotykamy w wodach w rejonie Tajlandii, Malezji, Singapuru, Indonezji, Filipin oraz północno - zachodniej Australii.
  1. Cechy zewnętrzne
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Cechy zewnętrzne

Łatwy do odróżnienia ze względu na jasno - pomarańczowy kolor ciała oraz wyjątkowe trzy białe pasy. Środkowy pas układa się w kształt trójkąta. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona natomiast na wszystkich płetwach występuje delikatne czarne obramowanie. Stwierdzono także występowanie tego gatunku w kolorze czarnym u wybrzeży północnej Australii. U Błazenka okoniowego występuje dymorfizm płciowy, który jest widoczny w wielkości ciała osobników. Samica  tego gatunku jest większą od samca. Maksymalnie może dorastać do długości 11 cm, a w niewoli może nawet dożyć 12 lat.
Czy wiesz, że...
  • W otwartych wodach mogłyby być łatwym łupem dla drapieżników ze względu na słabe umiejętności w pływaniu.

Biologia

Błazenek okoniowy zwykle przebywa w płytkich i spokojnych lagunach. Jest to gatunek hermafrodytyczny, wyraźnie łączący się w pary. Żyje w symbiozie z ukwiałami z gatunków Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea oraz Stichodactyla mertensii. Amphiprion ocellaris, które zapewniają rybom schronienia. Należy do gatunków wszystkożernych, które spożywają glony oraz organizmy morskie. Dodatkowo ukwiały morskie zapewniają Błazenekowi okoniowemu ochronę ich gniazd. Odnotowano również rozmnażania Amphiprion ocellaris w niewoli.
Błazenek okoniowy, Amphiprion ocellaris, Ocellaris Clownfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Błazenek okoniowy, Amphiprion ocellaris, Ocellaris ClownfishBłazenek okoniowy, Amphiprion ocellaris, Ocellaris Clownfish
Błazenek okoniowy, Amphiprion ocellaris, Ocellaris ClownfishBłazenek okoniowy, Amphiprion ocellaris, Ocellaris Clownfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Garbikowate
Rodzaj:Amphiprion
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź