Dymówka (Hirundo Rustica)

Nazywany/a też: jaskółka dymówka

Fot. Marek Szczepanek
Ma wydłużone zewnętrzne sterówki i charakterystyczne spiczaste skrzydła. Jej grzbiet i górna część piersi maja odcień niebieskoczarny, a głowa i podbródek są brązowawe. Piersi, brzuch i podogonie dymówki  mają białą barwę. Samica jest podobna do samca, ale ma krótsze zewnętrzne sterówki. Młode ptaki są jaśniejsze i mają krótsze ogony.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Dymówka lubi zagospodarowane tereny – wsie i pojedyncze gospodarstwa oraz otwarte przestrzenie, takie jak pola i łąki. Najczęściej wybiera okolice jezior i rzek, tam też poluje. Zdarza się, że gromadnie nocuje w trzcinowiskach. Nie spotkamy jej raczej w centrach wielkich miast.
Czy wiesz, że...Dymówki stały się bohaterami wielu eksperymentów naukowych; jeden z nich polegał na regulacji sterówek - ich skrócenie u atrakcyjnego samca spowodowało, że stracił on  zainteresowanie samic; kiedy natomiast mniej „powabnemu” i młodemu osobnikowi przyklejono przedłużenie sterówek, momentalnie zyskał on na zainteresowaniu;

Występowanie

Jest obecna w niemal całej Europie. Rzadko gniazduje w Islandii. Nie spotkamy jej w górach północnej Skandynawii (zasiedla głównie obszary nizinne). Jest obecna w  północnej Afryce. Zasiedla też umiarkowaną strefę klimatyczną Ameryki Północnej. W Polsce jest rozpowszechniona i liczna. Przed odlotem na południe dymówki gromadzą się w duże stada i tysiącami zasiadają na przewodach elektrycznych.

Lęgi

Dymówka odbywa 2-3 lęgi w roku. Znosi z reguły 4-6 jaj. Gniazduje luźnymi koloniami. Buduje  otwarte gniazdo z gliny i wilgotnej ziemi, po czym wykłada je piórami i trawą. Gniazda dymówki znajdują się najczęściej wewnątrz budynków.

Pokarm

Dymówka żywi się owadami. Połyka je w locie, ale potrafi także „zgarniać” ofiary z powierzchni wody.
Dymówka, Hirundo Rustica, Barn Swallow Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Dymówka, Hirundo Rustica, Barn Swallow
Dymówka, Hirundo Rustica, Barn Swallow

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj:Hirundo
Gatunek:Dymówka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź