Jak zrobić sok z buraka? | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczna żywność Jak zrobić sok z buraka?

Jak zrobić sok z buraka?

Największą popularnością w Polsce cieszą się przede wszystkim napoje na bazie wyciskanych owoców. Nieco mniej mówi się o zdrowotnym wpływie warzyw, w tym soku z buraka czerwonego, który ma niezwykłe właściwości. Wpływa on nie tylko wątrobę, żołądek czy odporność człowieka, ale także na jego układ krwionośny. Taki roztwór dostarcza organizmowi przede wszystkim dużych ilości potasu oraz żelaza. Można go kupić w wersji kiszonej lub zwykłej.

Sok z buraka można przygotować za pomocą wyciskarki lub sokowirówki. Źródło: rlat/Shutterstock

Sok z buraka można przygotować za pomocą wyciskarki lub sokowirówki. Źródło: rlat/Shutterstock
Spis treści

Jesteście ciekawi, jak zrobić sok z buraka blenderem, bez wyciskarki i sokowirówki? Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować to warzywo korzeniowe, aby było idealne do picia! Podkreślamy, że każdy może to zrobić we własnym mieszkaniu!

Dlaczego w ogóle warto pić sok z buraka?

Wspominaliśmy już o kilku wspaniałych zaletach wynikających z picia soku z czerwonych buraków robionych z pomocą blendera, sokowirówki czy wyciskarki, jest ich jednak zdecydowanie więcej. Warzywa, z których się go przyrządza, posiadają  dużo białka, witamin oraz soli mineralnych. Regularne spożywanie takiego koktajlu może przyczynić się przede wszystkim do:

Na co jeszcze wpływa regularne picie soku z buraka?

Spożywanie napoju z czerwonej bulwy dostarcza organizmowi dużą dawkę witaminy C. Warto pamiętać, że zawartość tego składnika przy regularnym stosowaniu wyrównuje także koloryt skóry i rozświetla cerę. Pozostaje najważniejsze pytanie: jak zrobić sok z buraka?

Jak wycisnąć sok z buraka z pomocą wyciskarki lub sokowirówki?

Aby przyrządzić świeży napój do picia z pomocą wyciskarki lub sokowirówki nie trzeba gotować ani piec tego czerwonego warzywa. Ważne, żeby burak był surowy, ponieważ zachowa swoje wartości odżywcze. Nie trzeba go również obierać. Warto natomiast poddać to warzywo myciu, czyszczeniu i krojeniu na mniejsze kawałki. Co zrobić dalej? Większość wyciskarek, sokowirówek, jak i blenderów powinno poradzić sobie z surowym burakiem. Ważne jednak, aby maszyny miały moc powyżej 150 W – te o niższych wartościach są przeznaczone wyłącznie do miękkich owoców.

Wystarczy kilka minut, aby świeży koktajl do picia był gotowy. Warto pamiętać, że powinien odstać co najmniej 30 minut, ponieważ musi się odgazować. A jak zrobić sok z buraków bez wyciskarki i bez sokowirówki, ale z blenderem? Sprawdźcie!

Jak zrobić sok z buraka blenderem?

Do przyrządzenia tego zdrowotnego napoju wystarczy posiadać blender. W tym przypadku pierwsze etapy przygotowywania warzywa wyglądają tak samo, jak poprzednio, czyli: mycie, oczyszczanie, krojenie na kawałki. Następnie blendujemy wszystko na gładką masę. Sok z buraka czerwonego może być gęsty, dlatego warto dolać do niego nieco wody. Można także spróbować przyrządzić roztwór z kiszonych warzyw. Kupicie je choćby w ekologicznych sklepach.

Za pomocą blendera możemy zrobić pyszny buraczany koktajl. Źródło: Maridav/Shutterstock

Sok z buraka z dodatkami

Wiele osób nie przepada za mdłym smakiem opisywanego warzywa. Jak zrobić sok z buraków do picia blenderem, sokowirówką czy wyciskarką, aby lepiej smakował? To proste – do mieszanki można dodać inne składniki. Z takim napojem dobrze będą się komponowały:

Warto samemu testować różne proporcje oraz połączenia zdatne do picia, aby wybrać najlepszy sposób, jak zrobić taki roztwór.

Sok z buraka na kaszel – jak go zrobić?

Niektórzy wciąż pamiętają smak przyrządzanych przez mamę czy babcię syropów z cebuli. Niewiele osób wie, że na podobne dolegliwości może także zaradzić odpowiedni napój warzywny. Jak zrobić sok z buraka czerwonego na kaszel? Do roztworu wykonanego z pomocą blendera, wyciskarki czy sokowirówki wystarczy dodać trochę miodu lub cukru. Takie połączenie ułatwi picie soku z buraka również dzieciom. Zachęcamy do zgłębienia tematu, jak zrobić taki napój!

Sok z buraka – pytania i odpowiedzi

Czy picie soku z buraków może pomóc w walce z bakteriami?

Betanina, która jest zawarta w soku z czerwonych buraków, to antyoksydant zwalczający wolne rodniki. Może więc pomóc w walce z różnymi chorobami, a zwłaszcza przeziębieniem, choć całkowicie ich nie wyeliminuje.

Ile kalorii mają buraki?

W 100 g tych warzyw znajduje się tylko 38 kcal, co czyni z nich dobry składnik na odchudzanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jego wysoki indeks glikemiczny o wartości 64 – powinni mieć to na względzie zwłaszcza diabetycy.

Czy sok z buraków może być afrodyzjakiem?

Jeszcze w Starożytności Rzymianie spożywali całe bulwy, aby zwiększyć swoje libido. Czy było to zasadne? Badania wykazały, że w buraku czerwonym znajduje się dużo boru, który wiąże się z produkcją hormonów płciowych. Odpowiedź brzmi więc: tak.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Carrie Forrest; “Beet Juice Recipe (Juicer or Blender)”; data dostępu: 2022-11-16;
  2. Roasted Root; “Beet Juice + Juicing without a Juicer”; data dostępu: 2022-11-16;
4.9/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Jak byłam w ciąży to robiłam w swojej wyciskarce sok z buraka. Powiem szczerze że już miałam dość picia ale miałam mało żelaza więc było trzeba. Teraz to wróciłam tylko do picia cisowianki i soków ale już z pomarańczy a nie buraka