Manta (Manta birostris )

Źródło: Corel Stock Photo
Manta birostris przebywa głównie na wodach Zachodniego Atlantyku, a dokładnie na Bermudach oraz od stanu Południowej Karoliny (USA) do Brazylii i Urugwaju. Czasami również wędruje bardziej na północ, dlatego też można spotkać ten gatunek na wybrzeżach Kanady. Manta birostris występuje stale w rejonach raf koralowych, maksymalnie do 120 metrów głębokości, jednak zwykle przebywa w płytszych strefach.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Olbrzymia Manta birostris posiada wyjątkowo szeroką głowę z dwiema płetwami głowowymi, które służą do naganiania planktonu do dużego otworu gębowego. Ryba ta zazwyczaj nie jest wyposażona w kolec ogonowy oraz nie posiada płetwy grzbietowej, natomiast jej płetwy piersiowe są bardzo dobrze rozwinięte. Ubarwienie ciała od góry jest czarne, czasami z białymi paskami w okolicy ramion, natomiast spód ciała jest biały. Na spodnie stronie ciała znajdują się również szczeliny skrzelowe. Osobniki dorosłe mogą ważyć nawet do 3 ton i osiągać 9 –metrową rozpiętość płetw.

Biologia

Jest największym gatunkiem ze wszystkich mant występujących na ziemi. Gatunek ten występuje pojedynczo lub w małych grupach pływając w płytkich rejonach. Żywi się głównie planktonem, jednak czasami poluje również na małe ryby. Okres łączenia się w pary przypada na wiosnę oraz jesień, dlatego też wykazuje ona zachowania godowe poprzez częste wyskakiwanie na powierzchnię wody. Należy do gatunków jajożyworodnych. Manta ta jest również poławiana za pomocą harpunów oraz ceniona ze względu na swoje wysoko wartościowe mięso.
Manta, Manta birostris, manta ray Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Manta, Manta birostris, manta rayManta, Manta birostris, manta ray
Manta, Manta birostris, manta ray

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Mantowate
Rodzaj:Manta
Gatunek:Manta
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź