Mewa białogłowa (Larus cachinnans)

Fot. Marek Szczepanek
U obu płci upierzenie jest białe z popielatym grzbietem i górną powierzchnią skrzydeł. Lotki są zakończone czarno-biało. Dziób żółty z czerwoną plamką przy zakończeniu dolnej części, nogi żółte, oczy bladożółte. Osobniki młodociane są brązowawe. Pomiędzy podgatunkami występują niewielkie różnice w wielkości, rozmiarze ciemnych plam na końcach skrzydeł i odcieniu szarości na wierzchu ciała. Ale te cechy prawdopodobnie bywają zmienne także w obrębie podgatunków.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Zamieszkuje głównie wybrzeża nadmorskie i brzegi pobliskich jezior.
Czy wiesz, że...

Występowanie

Podgatunek Larus cachinnans cachinnans - zasiedla wybrzeża Morza Czarnego, dalej na wschód po Morze Kaspijskie i wschodni Kazachstan. Zimuje w południowej Azji, na Bliskim Wschodzie i w północno-wschodniej Afryce.Podgatunek Larus cachinnans mongolicus występuje w Mongolii, południowo-wschodnim Ałtaju i na brzegach Bajkału. Zimuje na Bliskim Wschodzie.Podgatunek Larus cachinnans barabensis zamieszkuje Azję Środkową, a zimuje na Bliskim Wschodzie.Podgatunek Larus michahelis michahelis zamieszkuje zachodnią i południową Europę, basen Morza Śródziemnego i północno-zachodnią Afrykę.Podgatunek Larus michachelis atlantis (do niedawna mewa atlantycka) występuje na Azorach, Maderze i Wyspach Kanaryjskich.

Lęgi

Mewa białogłowa buduje gniazdo na płaskim podłożu, w pobliżu wody. Tworzy kolonie liczące do 30 000 osobników. Wyprowadza 1 lęg w roku. W zniesieniu są 2-4 oliwkowozielone jaja, wysiadywane przez oboje rodziców. Pisklęta wykluwają się po ok. 4 tygodniach, zdolność lotu uzyskują w wieku ok. 40 dni.

Pokarm

W pożywieniu przeważają ryby i bezkręgowce, ale chętnie zjada również jaja i pisklęta innych ptaków oraz odpadki spożywcze.
Mewa białogłowa, Larus cachinnans, Caspian Gull Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Mewa białogłowa, Larus cachinnans, Caspian Gull
Mewa białogłowa, Larus cachinnans, Caspian Gull

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Siewkowe
Rodzina:Mewowate
Rodzaj:Larus
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź