Mrówkojad wielki (Myrmecophaga tridactyla)

Nazywany/a też: mrówkojad trójpalczasty

Fot. Malene Thyssen, GNU/Wikipedia
Długość ciała tego mrówkojada wynosi 100 -130 cm, ogona 60 -100cm, waga to 18 -35 kg. Mrówkojad wielki ma bardzo charakterystyczną sylwetkę z wąską głową, długim rurkowatym pyskiem i bogato owłosionym ogonem, przypominającym chorągiew. Jego pysk ma niewielki otwór gębowy, zaopatrzony w walcowaty język o długości 60 cm, natomiast nie ma w nim zębów. Oczy są bardzo małe, uszy krótkie i zaokrąglone. Całe ciało, za wyjątkiem głowy i pyska, pokrywa gęsta i szorstka sierść, szczególnie długa na ogonie i kończynach. Jest ona barwy szarobrązowej, od barków do środka grzbietu ciągną się ukośne pasy -czarne, biało obrzeżone. Przednie kończyny są białawe z ciemnym pierścieniem tuż nad stopami. Zaopatrzone są one w wielkie, zakrzywione pazury, które mrówkojad w czasie chodzenia podwija do wewnątrz stąpając na zewnętrznej stronie palców.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Mrówkojad wielki zasiedla sawanny, bagna i lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej od Hondurasu do północnej Argentyny.
Czy wiesz, że...
  • Język mrówkojada wielkiego może się wysuwać z prędkością 150 razy na minutę.
  • Dziennie mrówkojad ten może zjeść do 35 000 termitów lub mrówek.

Tryb życia

Mrówkojad wielki jest aktywny w dzień. Prowadzi samotny, skryty, wyłącznie naziemny i koczowniczy tryb życia. Nie przywiązuje się do określonego miejsca. W ciągu doby może odpoczywać do 15 godzin. Wygrzebuje wtedy płytkie zagłębienie w ziemi (najczęściej wśród krzaków lub pod skałą), w którym się kładzie nakrywając ogonem. Puszysty ogon chroni go przed utratą ciepła, a zarazem pozwala wtopić w otoczenie i tym sposobem uchronić przed wzrokiem ew. wrogów. Mrówkojad wielki nie wydaje żadnych dźwięków. 

Odżywianie

Pożywienie tego mrówkojada stanowią mrówki i termity. Dietę może wzbogacać larwami innych owadów i niekiedy owocami. Pokarm wyszukuje dzięki bardzo zaostrzonemu węchowi. Potężne i ostre pazury przednich kończyn pomagają mu rozgrzebywać mrowiska i rozrywać ściany termitier. Owady są wyciągane specjalnie zbudowanym językiem -długim, pokrytym drobnymi kolcami i lepką śliną. Są połykane w całości (brak zębów), a następnie miażdżone w silnie umięśnionym żołądku. 

Rozmnażanie i rozwój

Po ciąży trwającej ok. 190 dni rodzi się tylko 1 młode. Ma to miejsce raz do roku. Młode zaraz po urodzeniu wpełza na grzbiet matki, na którym może podróżować nawet do roku życia. W niewoli mrówkojady wielkie dożywają na ogół 15 lat.
Mrówkojad wielki, Myrmecophaga tridactyla, Giant Anteater Fot. Malene Thyssen, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Mrówkojad wielki, Myrmecophaga tridactyla, Giant Anteater

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mrówkojady
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź