Żaba rogata (Ceratophrys ornata)

Fot. Michał Kaczorowski
Duża żaba o masywny ciele i dużej głowie z szerokim pyskiem i stosunkowo krótkich kończynach z palcami nie połączonymi błoną pławną. Skóra na grzbiecie chropowata, oczy wyłupiaste, uwagę zwracają kilkumilimetrowe skórne wyrostki nad nimi, w kształcie rogów (stąd nazwa). Ubarwienie przeważnie jaskrawozielone lub żółto-zielone z licznymi, ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami o nieregularnym kształcie na grzbiecie. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa.  Obok szerokiej gamy odcieni u osobników spotykanych w naturze, w hodowli amatorskiej powstało kilka odmian barwnych (m. in. albinotyczna). Samce są mniejsze od samic, osiągają zaledwie połowę ich długości.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Spotykana w środkowej oraz południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, w państwach takich jak Brazylia, Argentyna a także Urugwaj.
Czy wiesz, że...
  • Z uwagi na piękne ubarwienie i niekłopotliwą hodowlę jest gatunkiem popularnym w hodowlach amatorskich. Obok osobników tego gatunku w handlu często spotka się także hybrydy z innymi, spokrewnionymi osobnikami.
  • Gatunek bardzo żarłoczny, zagrożony nie ucieka lecz broni się. Mimo że nie posiada zębów, rozmiary szczęk oraz siła ich nacisku sprawia, że ugryzienie tej żaby jest bardzo bolesne

Środowisko i tryb życia

Zamieszkuje dno wilgotnych lasów tropikalnych, szczególnie miejsca o dużych wahaniach poziomu wody i oferujące liczne kryjówki (korzenie, muliste jamki itp.), niekiedy także na pampach. Jest gatunkiem skrytym, aktywnym w ciągu dnia, kiedy to czai się na przechodzące obok zwierzęta. Znaczna część życia spędza zagrzebana w podłożu, ożywiając się tylko gdy jest głodna a także w porze godowej, kiedy to wędruje do okolicznych drobnych zbiorników wodnych.  Przy niekorzystnych warunkach środowiska (długotrwale susze) zagrzebuje się w ziemi i otacza warstwą śluzu oraz niezrzuconych wylinek co zabezpiecza ja przed wysychaniem. Wraz z nastaniem większej wilgotności budzi się z letargu i opuszcza kokon.

Rozmnażanie

 Gody mają miejsce w czasie pory deszczowej, samce wydaja wtedy donośne głosy godowe, słyszane nawet z kilkudziesięciu metrów. Samica składa nawet do 300-1000 jaj przeważnie w pakietach po kilkanaście sztuk. Kijanki wykłuwają się już po 24 godzinach, podobnie jak osobniki dorosłe są bardzo żarłoczne i szybko rosną. Niespełna miesiąc później przeobrażają się, mierząc wtedy 2-2,5 cm długości. Do niedawna sporadycznie rozmnażana w warunkach chowu amatorskiego (m in. stymulacja hormonalna) obecnie udaje się to coraz częściej pobudzając ją do godów jedynie zmianami wilgotności i poziomu wody.

Pokarm

Żaba rogata jest bardzo żarłoczna, poluje na wszelkie zwierzęta które znajda się w pobliżu. Początkowo poluje głownie na wszelkie bezkręgowce (najczęściej owady) a także ślimaki oraz dżdżownice. W miarę wzrostu dieta jest uzupełniana o płazy (w tym własnego gatunku), jaszczurki, pisklęta a także drobne ssaki (zwłaszcza gryzonie i ich oseski). Kijanki polują głownie na larwy owadów oraz skąposzczety.
Żaba rogata, Ceratophrys ornata, Argentine Horned Frog Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żaba rogata, Ceratophrys ornata, Argentine Horned Frog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Gatunek:Żaba rogata
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź