Zimorodek (Alcedo atthis)

Nazywany/a też: zimorodek zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
U zimorodka nie występuje dymorfizm płciowy. Zarówno samiec jak i samica imponują przepychem barw. Głowa i grzbiet są metalicznie niebieskie, a w słońcu szmaragdowe. Środek grzbietu i sterówki błękitne, boki głowy i spód ciała rdzawe. Gardło i policzki mają czysto białą barwę, długi dziób jest czarny, a nogi czerwone. Ciało ma długość 17 cm, a rozpiętość skrzydeł ok. 27 cm., waga 30-56 g.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Zimorodek zamieszkuje urwiste brzegi nad czystymi wodami (chętniej bieżącymi), bogate w zwisające gałęzie i korzenie, które wykorzystuje jako stanowiska obserwacyjne.

Występowanie

Zimorodek zasiedla południową i środkową Europę, Azję, Archipelag Malajski, Nową Gwineę oraz północną Afrykę. W zasadzie jest gatunkiem osiadłym, chociaż odlatuje na zimę z północnych krańców areału lęgowego. W Polsce od kilkudziesięciu lat wykazuje ciągły spadek liczebności i obecnie jest ptakiem nielicznym.

Lęgi

Wbrew nazwie zimorodek nie wyprowadza lęgów zimą, ale w okresie od kwietnia do lipca. Jest ich najczęściej 1-2. Gniazdo umiejscowione jest na końcu długiej nory wykopanej w stromym brzegu. Okrągły otwór wejściowy znajduje się  pod osłoną nawisów darni lub zwisających korzeni. Komora lęgowa wysłana jest wypluwkami. Samica składa 5-8 białych, kulistych jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 19-21 dni. Młode opuszczają gniazdo po 22-27 dniach.

Pokarm

Zimorodek odżywia się głównie małymi rybkami, po które rzuca się pod wodę głową w dół. Wypływa wiosłując skrzydłami i ze zdobyczą w dziobie wraca na miejsce czatowania.
Zimorodek, Alcedo atthis, Common Kingfisher Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Zimorodek, Alcedo atthis, Common Kingfisher
Zimorodek, Alcedo atthis, Common Kingfisher

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Kraskowe
Rodzaj:Alcedo
Gatunek:Zimorodek
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy