Jak przekonać dziecko do picia wody?
„Woda ma znaczenie w całym okresie życia człowieka, szczególnie w przypadku dzieci. Woda pełni rolę uniwersalnego rozpuszczalnika, uczestniczy w transporcie składników odżywczych, stanowi idealne środowisko dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, reguluje gospodarkę cieplną” – czytamy na stronie internetowej Instytutu Matki i Dziecka.
U maluchów w wieku 1-3 lat zapotrzebowanie na płyny wynosi ok. 1300 ml na dobę (ok. 4-5 szklanek). Dziecko w wieku 7-9 lat powinno pić 1750 ml wody na dzień. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie to rośnie. To tyle, jeżeli chodzi o teorię. A jak to wygląda w praktyce? Dzieci, niestety, piją za mało płynów. A jeżeli już, to piją ich niewystarczająco w stosunku do tego, co tracą podczas aktywnych zabaw i gier. Tymczasem nic tak dobrze nie gasi pragnienia jak woda. Jak zatem przekonać do tego dzieci?
Woda na start
U małych dzieci łatwo wyrobić określone zachowania, o ile są one również naturalne dla rodziców czy opiekunów. Jeżeli chcemy, by dziecko polubiło wodę, trzeba przyzwyczajać je do jej smaku od najmłodszych lat. Niestety, wielu rodziców wprowadza do diety dziecka, jako pierwsze, soki lub kompoty. Ze względu na ich kolor i słodki smak są one dla dziecka zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Dlatego istotne jest, by zdrowe nawyki kształtować już od najmłodszych lat.
Powiedz, dlaczego to takie ważne
Rozmawiaj o wodzie. Dzieci są ciekawe świata – lubią słuchać i szybko się uczą. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o dobroczynnych właściwościach wody. Rób to w sposób ciekawy: mogą to być bajki, wierszyki lub opowiadania. Poproś pediatrę, by podczas wizyty przedstawił dziecku zalety picia wody. Oswoisz malucha z tematem i pokażesz, że woda to coś ważnego, coś co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Rozrzedzaj słodkie napoje
Jeżeli nie jesteś w stanie przekonać dziecka do picia wody od razu, zrób to metodą małych kroczków. Metoda ta polega na rozrzedzaniu słodkich napojów czystą wodą w taki sposób, aby maluch nawet nie poczuł różnicy w smaku. Stopniowo zwiększaj proporcje wody. Z czasem dziecko polubi naturalny smak wody.
Woda zawsze pod ręką
Kiedy twoje dziecko prosi o coś do picia, zawsze podawaj mu wodę. Jeżeli masz taką możliwość, to postaw w domu dystrybutor z wodą, by dziecko samodzielnie mogło po nią sięgnąć. Tym samym, przekonasz dziecko, że picie wody to coś normalnego, naturalnego, do czego nie trzeba jakoś specjalnie się przekonywać.
Postaw na kreatywność
Dzieci są z natury ciekawe, dlatego podając im wodę w atrakcyjny sposób mamy większe szanse, że zechcą się jej napić. Możemy dodać do wody plasterek pomarańczy lub pokrojone truskawki. Dobrym rozwiązaniem jest też serwowanie wody w kolorowych butelkach, kubkach z ulubionymi bohaterami z kreskówek i z kolorową słomką.
Świeć przykładem
Dzieci lubią naśladować dorosłych. Dlatego najbardziej przekonujące dla dziecka są właśnie działania rodziców. Nie wymagajmy od dziecka czegoś, czego sami nie jesteśmy w stanie zrobić. Ciężko zachęcić malucha do picia wody, kiedy sami sięgamy wyłącznie po napoje inne niż woda. Jeśli sami często będziemy ją pić z przyjemnością, to jest szansa, że nasze dzieci też się do niej przekonają.
Przede wszystkim wytrwałość
Nie zniechęcajmy się pierwszymi niepowodzeniami. Badania wskazują, że większość rodziców poddaje się średnio po trzech, czterech odmowach. Zanim małe dziecko zaakceptuje nowy smak, trzeba zrobić kilka, a nawet kilkanaście podejść (niekiedy 10–12 razy). Dlatego, drodzy rodzice, bądźcie wytrwali i konsekwentni, a z czasem wasze dziecko przekona się do picia wody.
Woda dla dziecka – dlaczego jest taka ważna?
Dorosły, zdrowy człowiek traci średnio od 2 do 3 litrów wody na dobę. Straty te muszą być nieustannie wyrównywane, ponieważ zawartość wody w organizmie powinna utrzymywać się możliwie na stałym poziomie. U dzieci woda stanowi około 60% masy ciała. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że najmłodsze z nich nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb. Mogą też być zbyt pochłonięte tym, co robią, aby pamiętać o piciu wody. Dlatego to opiekunowie powinni zadbać, aby regularnie przyjmowały płyny. – zwraca uwagę mgr Ewa Kurowska, ekspert ds. żywienia. Wody niskozmineralizowane, takie jak Kropla Beskidu, charakteryzują się niewielką zawartością sodu, dlatego są szczególnie wskazane w codziennej diecie, również dla dzieci. Kropla Beskidu posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka dla dzieci powyżej 3. roku życia. – dodaje.
Moje dziecko niestety nie chce pić wody…. żadne sztuczki nie dzialają