PlantBottle to więcej niż butelka! Sprawdź, jak Kropla Beskidu dba o środowisko z nową ekobutelką

Czy wiecie jednak z czego zrobiona jest ta butelka? Jak przebiega proces pozyskania surowca na jej wytworzenie? Naukowcy z firmy Coca-Cola stworzyli butelkę o nazwie PlantBottle dla wody mineralnej Kropla Beskidu.
PlantBottle to pierwsza butelka PET, która w swoim składzie zawiera do 30% surowca pochodzenia roślinnego. Dzięki temu jest przyjazna środowisku naturalnemu, a także, jak każda butelka PET, jest w pełni zdatna do recyklingu. W porównaniu z innymi butelkami PET dostępnymi na rynku, PlantBottle w mniejszym stopniu przyczynia się do zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych (takich jak np. ropa naftowa). Wpływa też na redukcję emisji CO2.
Wartości marki Kropla Beskidu
Troska o środowisko naturalne i życie w harmonii z naturą to podstawowe wartości, jakie stoją za marką Kropla Beskidu. Nowa butelka jest ich urzeczywistnieniem. Jej twórcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom świadomych konsumentów, którzy chcą być odpowiedzialni za to, jaki świat zostawią po sobie dla kolejnych pokoleń.
Najważniejsze fakty
Warto pamiętać, że butelka Kropli Beskidu: • składa się do 30% z materiału roślinnego, |
Alternatywa dla plastikowych opakowań
W poczuciu odpowiedzialności za środowisko naturalne Coca-Cola postanowiła znaleźć alternatywę dla plastikowych opakowań powstających z paliw kopalnych i innych nieodnawialnych materiałów. Tak powstała butelka PlantBottle, która wykorzystuje surowce roślinne.
W 2009 roku Coca-Cola przedstawiła butelkę PlantBottle w 30 proc. złożoną z surowców roślinnych. Na międzynarodowych targach Expo 2015 w Mediolanie zaprezentowano przełomową innowację: butelkę w całości wykonaną z naturalnych materiałów.
O jakim surowcu tu mowa? W produkcji PlantBottle stosowana jest trzcina cukrowa i odpady pozostałe po jej przetworzeniu. Technologia opracowana przez Coca-Colę pozwala na zastąpienie surowców potrzebnych do produkcji tworzywa PET cukrami naturalnie występującymi w roślinach. PlantBottle wygląda tak samo i ma identyczne właściwości jak standardowe, plastikowe opakowanie. Jednak jej ślad ekologiczny jest nieporównanie mniejszy.
Wykorzystanie w butelce PlantBottle materiałów roślinnych to ważny krok w procesie tworzenia opakowań wyłącznie z surowców odnawialnych. Coca-Cola jest jednym z głównych międzynarodowych producentów opakowań PET. Traktujemy więc stworzenie PlantBottle jako swój wkład w ochronę naturalnych zasobów. Na polski rynek wprowadziliśmy obecnie Kroplę Beskidu w butelce PlantBottle, która jest dostępna w opakowaniu półlitrowym – mówi Damian Podawca, kierownik marki Kropla Beskidu w Coca-Cola Poland Services.
Polska na tle innych krajów
W Polsce butelka PlantBottle to nowość, wprowadzona na rynek zaledwie rok temu. Jak wygląda sytuacja w innych krajach? PlantBottle to już 30 proc. butelek używanych przez Coca-Cola w USA i 7 proc. stosowanych na całym świecie. Do 2020 roku wszystkie butelki Coca-Cola mają być w 30 proc. wyprodukowane z surowców roślinnych.
Od momentu premiery w 2009 roku Coca-Cola rozdystrybuowała w 40 krajach ponad 35 miliardów butelek pierwszej wersji PlantBottle. Do Polski butelkę PlantBottle wprowadziła właśnie marka Kropla Beskidu. Oprócz tego, roślinne butelki stosowane są m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Rosji, Chinach, Indiach, USA, Meksyku i Brazylii. Warto podkreślić fakt, iż zastosowanie opakowań PlantBottle zapobiegło do tej pory emisji do atmosfery nawet 315 tys. ton dwutlenku węgla. Taka ilość powstałaby w wyniku spalenia 743 tys. baryłek ropy.
Od momentu opracowania technologii PlantBottle, Coca-Cola przewiduje, że licencja na naturalną butelkę zostanie przekazana innym producentom. Misja firmy Coca-Cola opiera się na przekonaniu, że współpraca w zakresie ochrony środowiska naturalnego jest jej obowiązkiem. Samo powstanie butelki produkowanej w całości z tworzyw roślinnych to efekt kilkuletniej pracy grupy roboczej, którą współtworzyły firmy: Ford, Heinz, Procter and Gamble, Nike i Coca-Cola.
Wybierając to, co pijemy, zwracajmy także uwagę na to, z czego pijemy.
Więcej informacji o Kropli Beskidu znajdziecie na stronie: https://www.kroplabeskidu.pl/

Źródło:
www.kroplabeskidu.pl
www.cocacola.com.pl





