Cyrk nie jest właściwym miejscem dla zwierząt! Wywiad z Pauliną Fatalską z Koalicji Cyrk Bez Zwierząt

Fot. DirkJan Ranzijn[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. DirkJan Ranzijn[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Coraz więcej miast nie zgadza się na udostępnienie swoich gruntów na występy cyrkowe. Czy słusznie? „Cyrk nie jest właściwym miejsce dla zwierząt (…).Zwierzęta w cyrkach są przymuszane do służenia człowiekowi, który skazuje je na niewolę i ogromne cierpienie wyłącznie dla rozrywki.” – mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Paulina Fatalska z Koalicji Cyrk Bez Zwierząt.

Joanna Szubierajska: Coraz więcej polskich miast mówi nie dla cyrków z pokazami tresury zwierząt. Z czego wynika ten trend?Paulina Fatalska, Koalicja Cyrk Bez Zwierząt: Na obecną chwilę już 17 miast (Legnica, Bielsko-Biała, Słupsk, Szprotawa, Łódź, Kołobrzeg, Czersk, Śrem, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Poznań, Opole, Warszawa, Płock, Ciechanów, Wodzisław Śląski, Bydgoszcz) zdecydowało się nie wpuszczać cyrków wykorzystujących zwierzęta na tereny miejskie. Podobna liczba miast jest w trakcie podejmowania takiej decyzji. Chociaż pojedyncze zakazy pojawiły się w niektórych miejscowościach już wcześniej, to od zeszłego roku przetacza się przez Polskę niezwykle szybko narastająca fala. Nie nazwałabym tego trendem – myślę, że to bardzo pozytywny objaw pogłębiającej się świadomości naszego społeczeństwa w kwestii praw zwierząt, jak również przypływu poczucia mocy sprawczej, która jest bardzo zaraźliwa. Kolejne sukcesy pokazują, że każdy może podjąć takie działanie, bez względu na wiek i doświadczenie, każdy może zrobić coś dla zwierząt.

To, co obecnie dzieje się w Polsce – poszerzające się grono miast bez cyrków, przychylność kolejnych urzędników – to wynik długoletniej pracy różnych organizacji, stowarzyszeń, oddolnych grup, aktywistek i aktywistów (od 2013 roku część z nich współpracuje w ramach ogólnopolskiej Koalicji Cyrk Bez Zwierząt), którzy konsekwentnie przez te wszystkie lata wyjaśniali ludziom, dlaczego cyrk nie jest właściwym miejscem dla zwierząt. Niektórzy pamiętają jeszcze protesty, które odbywały się przeciwko cyrkom w latach 90. ubiegłego wieku. Kolejne pokolenia protestowały przez szmat czasu, ale to było niezbędne, aby dziś móc w końcu uczynić krok dalej.

Profesor Wojciech Pisula - dla Kampanii Cyrk Bez Zwierząt from liberation on Vimeo.

Moim zdaniem
Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy