Prawidłowe BMI a zdrowie. Sprawdź, czy masz prawidłową wagę

Nadwaga i otyłość to poważny problem cywilizacyjny, pojawiający się w wielu krajach rozwiniętych. Z otyłością kojarzy się głównie Stany Zjednoczone, choć w Polsce co drugi mężczyzna ma nadwagę. W przypadku kobiet problem nadmiernej masy ciała jest nieco mniejszy, jednak nie powinno to wzbudzać optymizmu. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a niechęć do aktywności fizycznej i niezdrowe nawyki żywieniowe sprawiają, że całe rodziny borykają się z nadwagą. Aby uniknąć nadwagi i związanych z nią chorób, powinno się kontrolować BMI. Sprawdź, jak obliczyć BMI i dlaczego warto korzystać z tego wskaźnika.wagafot. Gingerapple/shutterstock.com
Normy BMI określają, czy pacjent ma prawidłową masę ciała, niedowagę, nadwagę lub otyłość. W przypadku otyłości dodatkowo określają jej stopień, co przekłada się na ryzyko utraty zdrowia, a niekiedy również życia. Przekroczenie prawidłowego wskaźnika BMI sprawia, że pacjent jest w wysokim stopniu narażony na różne schorzenia wywołane nadmierną masą ciała. Obliczanie BMI z pomocą kalkulatora jest proste, dlatego sprawdź, dlaczego warto poznać swoją prawidłową wagę.

Prawidłowa masa ciała, czyli ile powinien wynosić BMI Body Mass Index

Współczynnik BMI powinien wynosić u każdej dorosłej osoby od 18 do 24,9. Niższy wynik uzyskany z pomocą kalkulatora BMI oznacza niedowagę. BMI poniżej 16 często jest określane dodatkowo jako niedożywienie organizmu, skutkujące nieprawidłową pracą wszystkich narządów, trudnościami z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała i kłopotami z koncentracją. Iloraz masy ciała powyżej 24,9 to z kolei nadwaga. Przedział prawidłowego Body Mass Index jest spory, dlatego mieszczą się w nim zarówno bardzo szczupłe osoby, jak i nieco pulchniejsi pacjenci. Stąd powinno się dodatkowo określać zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Może się bowiem okazać, że prawidłowe BMI występuje u osób, u których rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca lub udaru.

Indeks masy ciała a nadwaga i otyłość

Do obliczania wskaźnika BMI wykorzystuje się wzrost pacjenta wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu oraz masę ciała wyrażoną w kilogramach. Wagę dzieli się poprzez iloczyn wzrostu. Jeśli wynik wynosi powyżej 25, lecz nie przekracza 29,9, pacjent ma nadwagę. Jeśli BMI przekracza 30, lecz wynosi mniej niż 35, mówi się o otyłości I stopnia. Otyłość II stopnia kończy się na 39,9, natomiast otyłość III stopnia, czyli olbrzymia jest problemem pacjentów z Body Mass Index ponad 40. Otyłość III stopnia oznacza, że w organizmie doszło do zgromadzenia na tyle większej ilości tkanki tłuszczowej, że życie pacjenta jest zagrożone. Tak duże otłuszczenie ciała może zakończyć się nagłym zgonem nawet w młodym wieku. Krytyczna otyłość przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca i niewydolności oddechowej.

Wskaźnik BMI - dla kogo?

Obliczanie BMI jest rekomendowane osobom dorosłym i zdrowym. W przypadku chorób prowadzących np. do poważnej opuchlizny i obrzęków całego ciała nie ma zastosowania. Przykładowo, u mężczyzn otyłość brzuszna wygląda podobnie jak wodobrzusze będące wynikiem nowotworów. Przed mierzeniem BMI powinno się zatem sprawdzić stan zdrowia, zwłaszcza gdy wzrost masy ciała był gwałtowany i niezwiązany ze zmianą trybu życia lub diety. Stosowanie wskaźnika BMI nie sprawdza się również w przypadku kobiet ciężarnych. Ich fizjologiczny wzrost masy ciała nie ma związku z przybieraniem sporej ilości tkanki tłuszczowej. Ciężarne tyją z powodu brzęków, zwiększania wagi macicy i piersi oraz objętości krwi i innych płynów ustrojowych.

Kiedy kalkulator BMI jest wiarygodny?

BMI jest wiarygodnych dla większości osób, jednak jego zakres nie ma zastosowania dla osób z wysoką zawartością tkanki mięśniowej. Wysoka masa ciała w ich przypadku nie ma związku ze wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Mięśnie ważą dużo, jednak nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Z BMI nie powinni zatem korzystać sportowcy trenujący sporty siłowej i budujący masę mięśniową. Tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne i tkanka tłuszczowa podskórna są u nich na niskim poziomie, pomimo wysokiego BMI i sporej masy ciała.

Wskaźnik masy ciała ratuje życie

Lekarze wszystkich specjalności powinni kontrolować masę ciała pacjentów, by ograniczyć ryzyko rozwoju najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. W ortopedii prawidłowa masa ciała chroni przed zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, w kardiologii ma kluczowe znaczenie dla obniżenia ryzyka zawału i niewydolności krążeniowej. Ginekolodzy podkreślają, że nadwaga i otyłość stanowi czynnik ryzyka wystąpienia raka jajnika i szyjki macicy, które należą do jednych z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych u kobiet. Pediatrzy zwracają uwagę na wagę dzieci z powodu obniżenia ich sprawności ruchowej i ryzyka otyłości w dorosłym życiu.

Dowiedz się więcej na https://apteline.pl/artykuly/kalkulator-bmi

art. sponsorowany

Ocena (4.0) Oceń: