Olejek eukaliptusowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek eukaliptusowy?
Olejek eukaliptusowy zalicza się do najpopularniejszych olejków eterycznych. Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom olejek eukaliptusowy wykorzystuje się nie tylko w medycynie naturalnej i aromaterapii, ale także w kosmetologii. Skutecznie zwalcza wiele schorzeń oraz przyspiesza proces regeneracji. Co powinniśmy wiedzieć o olejku eukaliptusowym?
Olejek eukaliptusowy – co to takiego?
Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści drzewa eukaliptusowego w procesie destylacji z parą wodną. Olejek eukaliptusowy charakteryzuje się oleistą i nie zbyt gęstą konsystencją, ale za to jego zapach jest bardzo intensywny.
Olejek eukaliptusowy wywodzi się z Australii, gdzie rośnie ponad 700 gatunków drzew eukaliptusowych. Niezwykłe właściwości wyciągu z tej rośliny jako pierwsi odkryli Aborygeni – rdzenni mieszkańcy Australii. Wykorzystywali go przede wszystkim do leczenia wszelkich ran i urazów. Jedna z legend głosi, że informacja o wielkiej mocy tej rośliny obiegła świat po tym jak Anglik, który w okresie kolonizacji tego kraju zranił się siekierą w rękę, korzystając z dobrodziejstw medycyny naturalnej Aborygenów, owinął ranę liśćmi eukaliptusa i ocalił rękę przed zakażeniem.
W związku z występowaniem wielu gatunków drzewa eukaliptusowego, Australia jest jednym z największych producentów olejku eukaliptusowego. Również Chiny zaliczają się do jednego z głównych producentów tego specyficznego olejku eterycznego. Olejek pozyskuje się także z eukaliptusów rosnących w Indiach, Afryce Południowej, Hiszpanii, Brazylii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Właściwości prozdrowotne olejku eukaliptusowego
Ten niezwykły olejek eteryczny zawiera przede wszystkim eukaliptol (cyneol). Jest to związek wykazujący silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicznie, antyseptyczne, przeciwzapalnie, działa wykrztuśnie, odświeżająco oraz ułatwia wydzielanie śluzu. Olejek eukaliptusowy to także znakomite źródło seskwiterpenów, które również wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz monoterpenów o działaniu przeciwzapalnym i wykrztuśnym. Dzięki tym właściwościom olejek eukaliptusowy:
- Pielęgnuje skórę – regeneruje i przyspiesza odnowę naskórka, dzięki czemu znakomicie nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Ponadto, jego zadaniem jest ochrona naszej skóry przed wszelkimi infekcjami oraz gwarantuje jej zdrowy, promienny i świeży wygląd. Poza tym świetnie wspomaga leczenie skóry trądzikowej.
- Dba o zęby i jamę ustną – to jeden z najlepszych naturalnych środków pielęgnujących zęby i jamę ustną. Znakomicie usuwa kamień nazębny oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych dziąseł. Z racji tego, że wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, jest jednym z podstawowych składników past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.
- Wspomaga układ oddechowy – olejek ten wykazuje silne działanie antywirusowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, dlatego też skutecznie niweluje wszelkie objawy przeziębienia, takie jak kaszel, ból gardła czy katar. Można się nim wspomagać także w przypadku występowania poważniejszych chorób takich jak astma, katar sienny czy zapalenie oskrzeli.
- Reguluje poziom cukru i wspomaga układ krążenia – regularne spożywanie oleju eukaliptusowego obniża poziom cukru we krwi. Co więcej, jego stosowanie doustne przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, a tym samym poprawy krążenia w naszym organizmie.
- Niweluje ból mięśni i stawów – regularne wcieranie olejku przynosi ogromną ulgę i poprawia kondycję mięśni i stawów oraz przynosi ulgę po intensywnym treningu fizycznym. Szczególnie polecany jest osobom borykającym się z ze sztywnością mięśni, posiadającym skłonność do nerwobóli czy cierpiącym na reumatyzm.
- Leczy skórę – regularne stosowanie tego olejku eterycznego wspomaga wytwarzanie pewnego rodzaju bariery ochronnej naszej skóry. Dlatego też stosowany jest jako antidotum w przypadku występowania oparzeń, skaleczeń, otarć czy użądleń.
- Wspomaga leczenie zapalenia zatok – olejek eukaliptusowy łagodzi przekrwioną i nadwyrężoną śluzówkę nosa, ale także zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów. Stosowanie inhalacji z jego udziałem przynosi ulgę już po kilku zabiegach.
- Polepsza samopoczucie – olejek eukaliptusowy ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne. Jego wdychanie skutecznie polepsza nasze samopoczucie. Powinno stosować się go w stanach przewlekłego zmęczenia. Działa pobudzająco, dodaje energii, eliminuje uczucie wyczerpania, redukuje stres i pomaga w zwalczaniu napięciowych bóli głowy. Co więcej, rozszerzając naczynia krwionośne, sprawia, że do naszego ciała dostaje się więcej tlenu, co poprawia koncentrację i zwiększa sprawność intelektualną.
- Odstrasza komary – intensywny zapach olejku eukaliptusowego skutecznie odstrasza natarczywe owady. Wystarczy kilka kropli olejku zmieszać z wodą i posmarować skórę. Można zrobić także domowy aerozol do spryskania ubrań i włosów, ale trzeba być ostrożnym, żeby olejek nie dostał się do oka.
Jak stosować olejek eukaliptusowy?
Ten specyficzny olejek eteryczny można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dawniej leczono nim malarię, tyfus oraz szkarlatynę. Wchodzi on w skład kilku preparatów spożywczych i dentystycznych, ponieważ skutecznie odświeża oddech. Olejek eukaliptusowy można także spotkać w składzie między innymi mydeł, detergentów czy ekologicznych środków czystości, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się w czyszczeniu, odświeżaniu i dezynfekcji.
W ostatnim czasie na popularności zyskuje lecznicza aromaterapia stosowana na bazie tego olejku. Olejek eukaliptusowy dobrze komponuje się w połączeniu się z innymi olejkami eterycznymi, między innymi z olejkami z rozmarynu, lawendy, majeranku, cedru, tymianku czy z różnymi kadzidłami. Stosowany w kosmetologii i medycynie naturalnej działa rozluźniająco, koi zmysły, uspokaja oraz redukuje stres i napięcie nerwowe.
Olejek eukaliptusowy – czy dla każdego?
Chociaż olejek eukaliptusowy wykazuje wiele pozytywnych właściwości, to stosowany w nadmiarze może przynieść niepożądane skutki. Zaliczają się do nich nudności, zmiany skórne, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia oddychania, a nawet zaburzenia rytmu serca.
Trzeba mieć na uwadze, że osoby zażywające leki (zwłaszcza te obniżające poziom cukru we krwi) nie powinny stosować go doustnie, ponieważ olej może wejść w niepożądane reakcje z lekami. Olejku nie wolno stosować także przy uczuleniu na jego podstawowy składnik, czyli eukaliptus. Także kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz niemowlaki powinny trzymać się z dala od tego olejku eterycznego. Jest on silnie skoncentrowany i wykazuje drażniące działanie, które może powodować poronienie lub doprowadzić do wcześniejszego porodu.
Czy warto używać olejek eukaliptusowy?
Jeśli nie występują żadne wyżej wymienione przeciwwskazania, to jak najbardziej olejek eukaliptusowy należy włączyć do naszej codziennej pielęgnacji. Sprawi on, że pozbędziemy się (albo przynajmniej złagodzimy) wiele nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Inhalacje czy masaż z dodatkiem tego olejku sprawią, że skutecznie poprawi się nasze samopoczucie niwelując stres i łagodząc stany nerwowe. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek i umiar w jego stosowaniu, ponieważ używając go w nadmiarze możemy przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.
- https://www.healthline.com/health/9-ways-eucalyptus-oil-can-help#joint-pain; 2020-01-03;
- https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-eucalyptus-oil.html; 2020-01-03;
- https://www.rxlist.com/consumer_eucalyptus/drugs-condition.htm; 2020-01-03;
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/266580.php#eucalyptus_health_benefits; 2020-01-03;
- https://www.womenshealthmag.com/beauty/a26030985/eucalyptus-oil-benefits/; 2020-01-03;
Są cukierki eukaliptisuowe, ale większośc cukierka stanowi cukier,nie przedawkuje sie tak olejku.