Arcydzięgiel korzeń - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne selerowce selerowate dzięgiel Arcydzięgiel korzeń
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Arcydzięgiel korzeń (Angelicae off. Radix)

Arcydzięgiel
Spis treści

Występowanie

Arcydzięgiel w stanie naturalnym występuje na terenach Azji oraz Europy. Miejsca występowania to brzegi potoków i rzek oraz pasma górskie.

Wygląd

Roślina ta może osiągać wysokość do 3 metrów. Ma grubą, bruzdowaną łodygę, która nie jest niczym pokryta, a w środku jest pusta. Liście są bardzo duże i 3-4 krotnie pierzaste. Kwiaty są małe, przybierają kolor zielonkawobiały lub żółtawy, zebrane są w baldachy. Owoc rośliny stanowi rozłupnia, która składa się z 2 rozłupek.

Zbiór

Surowiec leczniczy, czyli korzeń zbiera się październiku – rok po wysiewie.

Właściwości lecznicze

Arcydzięgiel posiada wspaniałe właściwości lecznicze, stosuje się go przede wszystkim do leczenia wielu problemów żołądkowych, ponieważ działa wiatropędnie, zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego oraz pobudza enzymy trawienne. Niweluje również bolesne skurcze żołądka, jest przy tym pomocny w zaparciach i wzdęciach. Poprawia apetyt. Korzeń arcydzięgla działa moczopędnie oraz napotnie. Posiada właściwości usprawniające krążenie krwi. Sprawdza się również jako naturalny środek uspokajający, herbatka z arcydzięgla wycisza i relaksuje. Stosuje się go w łagodnych stanach niepokoju, a także w bardziej zaawansowanej nerwicy, na przykład nerwicy wegetatywnej. Wykorzystuje się go również w chorobach reumatycznych, ponieważ uśmierza bóle reumatyczne oraz nerwobóle. Przeciwbólowe działanie arcydzięgla znajduje również zastosowanie w leczeniu migren. Arcydzięgiel polecany jest do naturalnego regulowania krwawień miesiączkowych. Posiada właściwości wzmacniające, dlatego warto go stosować do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Roślina ta sprawdza się również pomocniczo w leczeniu chorób układu oddechowego – pomaga wykrztusić zalegającą w płucach wydzielinę, likwiduje kaszel, ułatwia oddychanie. Posiada bardzo silne właściwości pierwotniakobójcze, przeciwzapalne oraz antybakteryjne, dlatego sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości. Arcydzięgiel stosowany jest również pomocniczo w leczeniu wielu chorób skóry, ponieważ odpowiedzialny jest za zwiększanie wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Z tego względu wykorzystuje się go efektywnie do leczenia takich chorób jak łuszczyca, bielactwo czy trądzik. Dzięki właściwościom oczyszczającym sprawdza się pomocniczo w oczyszczaniu organizmu po zatruciach alkoholowych czy nikotynowych.

Praktyczne zastosowanie

Napar na lepsze trawienie

Składniki:
1 łyżka korzenia arcydzięgla
Woda

Korzeń zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na ok. 20 minut. Przecedzić. Pić napar w ilości pół szklanki, 3 razy dziennie przed posiłkami.

Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Arcydzięgiel lekarski / dzięgiel litwor Angelica archangelica gruba, naga, pusta w międzywęźlach, rozgałęziona łodyga, krótkie, brunatne, pofałdowane kłącze, z którego wyrastają cienkie korzenie, liście są duże kilkukrotnie pierzaste, dolne ogonkowe, górne obejmują łodygę pochwami, listki są jajowate, powcinane, u góry zielone, u dołu szarawe. Kwiatostany to baldachy złożone z zielonych kwiatów, kielich ma 5 ząbkowatych działek, 5 płatków korony, 5 pręcików, 1 dwuszyjkowy słupek, są równowąskie pokrywki-listki u podstawy kwiatostanu, nie ma pokryw-listków wyrastających u podstawy kwiatostanu, owoce to duże, jasno brązowe rozłupnie, z dwóch rozłupek. Roślina lecznicza, korzeń uspakaja, działa wiatropędnie, rozkurczowo, dezynfekująco, rozgrzewająco, leczy nerwobóle, zaburzenia trawienia, wzdęcia, reumatyzm. roślina jadalna, łodygi i ogonki liściowe nadają się na konfitury, dodatek do ciast, deserów, można robić z niego likiery. roślina ozdobna i chroniona. Rośnie na łąkach, przy rzekach, w zaroślach.