Karczoch ziele - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce astrowate Carduoideae karczoch Karczoch ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Karczoch ziele (Cynarae Herba)

Karczoch
Spis treści

Występowanie

Za miejsce pochodzenia rośliny uznaje się rejony Morza Śródziemnego. Karczoch jest dzisiaj uprawiany w Ameryce Północnej oraz Europie.

Wygląd

Łodyga rośliny może dorastać do 2 m wysokości. Liście są długie i szerokie, na brzegach są ząbkowane. Od góry są zielone, natomiast od dołu są jasnozielone lub białe. Kwiaty zebrane są w kwiatostany, mają barwę fioletową.

Zbiór

Surowiec zbiera się w okresie kwitnienia rośliny, czyli w pierwszej połowie lipca, lub od września do października.

Właściwości lecznicze

Karczoch to roślina, która obniża cholesterol oraz trójglicerydy we krwi, dlatego poleca się go osobom, które chcą w naturalny sposób poprawić swoje wyniki bądź też chcą po prostu zastosować profilaktykę przeciwmiażdżycową. Karczoch działa również żółciopędnie, działa odtruwająco, a jednocześnie ochronnie na wątrobę. Ziele poleca się stosować w chorobach pęcherzyka żółciowego oraz wielu chorobach wątroby. Dzięki wspomnianym właściwościom odtruwającym, ziele jest często wykorzystywane w leczeniu uszkodzeń wątroby, które zostały spowodowane  na przykład lekami czy innymi toksynami. Karczoch sprawdza się również u pacjentów, którzy uskarżają się na problemy trawiennie, działa przy tym przeciwskurczowo na wątrobę. Dzięki właściwościom moczopędnym oczyszcza organizm. Ziele poleca się również stosować diabetykom, ponieważ pomaga regulować prawidłowy poziom cukru we krwi, oraz osobom cierpiącym na niewydolność nerek. W przypadku chęci stosowania ziela w chorobach przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem. Ziele karczocha sprawdza się w leczeniu zaburzeń trawienia, pomaga eliminować zaparcia i wzdęcia. Przez fitoterapeutów polecane jest również do leczenia chorób skóry, które związane są z nieprawidłowym metabolizmem organizmu – pomaga leczyć między innymi trądzik czy łuszczycę.

Praktyczne zastosowanie

Odwar na problemy trawienne, dolegliwości wątrobowe

Składniki:
15 posiekanych liści karczocha
Woda

Przygotować w garnku pół litra wody, wrzucić liście. Gotować przez około 15 minut. Odstawić do ostudzenia. Pić 2 szklanki odwaru dziennie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Karczoch zwyczajny Cynara scolymus liście powcinane, ogonkowe, pierzaste, odcinki ząbkowane, zaostrzone, wierzch ma białe włoski okrywowe, dolna powierzchnia owłosiona, ogonek i nerwy płaskie górą, wypukłe dołem, fioletowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany otoczone łuskowatymi liśćmi, liście obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, chronią wątrobę, zwalczają drobnoustroje, główki kwiatostanowe są warzywem, jadalne po ugotowaniu, upieczeniu lub usmażeniu.