Len brązowy, złocisty (Linii Semen)
Występowanie
Len to roślina uprawiana od 6000 lat, która pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie występuje on na wielu kontynentach. Len rośnie w klimacie umiarkowanym i w strefie subtropikalnej. Idealnym miejscem do wzrostu dla lnu są suche, nasłonecznione i kamieniste miejsca. Len spotkać można również na klifach, a także w zaroślach.
Wygląd
Len to roślina lnowata, która osiąga do 60 cm wysokości. Łodyga rośliny jest wyprostowana i pojedyncza. Liście ułożone są skrętolegle albo naprzeciwlegle, mają lancetowaty kształt. Kwiaty są jasnoniebieskie, białe, żółte, czerwone lub różowe i osiągają nawet do 4cm średnicy. Kwiaty lnu szybko opadają, zwykle w ciągu jednego dnia lub nawet szybciej. Owocem lnu jest torebka, która podzielona jest na 10 komór. Nasiona mają spłaszczony kształt i czarny lub brązowy kolor.
Zbiór
Zbiory przeprowadza się zwykle 2 lub 3 tygodnie po kwitnieniu rośliny. Nasiona są jeszcze niedojrzałe, ale już wykształcone.
Właściwości lecznicze
Len posiada wspaniałe właściwości lecznicze. Roślina ta jest wyjątkowo przydatna w leczeniu schorzeń żołądka oraz jelit. Działa osłonnie, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, pomaga w nadkwasocie żołądka i chorobie wrzodowej. Jest nieocenionym, naturalnym środkiem pomocnym w leczeniu podrażnień błony śluzowej, które wywołały między innymi leki. Działa przeciwbólowo w przypadku bólów żołądka. Jest pomocny w biegunkach i zaparciach. Jest również zalecany w chorobach dróg moczowych i pęcherza moczowego. Działa z zewnątrz, stosuje się go leczenia stanów zapalnych skóry, problemów dermatologicznych, owrzodzeń czy oparzeń. Wykorzystywany jest również do leczenia chorób układu oddechowego – rozedmy płuc, zapalenia oskrzeli czy chronicznego kaszlu. Len posiada również wspaniałe właściwości, które są pomocne przy walce z nowotworami, działa wówczas wzmacniająco na organizm. Regularnie spożywane nasiona lnu obniżają poziom cholesterolu we krwi. Roślina ta skutecznie zapobiega miażdżycy.
Praktyczne zastosowanie
Napar stosowany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
(Przepis prof. Ożarowskiego)
Składniki:
5-15 g siemienia lnu
Około 200 ml wody
Nasiona zalać wodą, gotować przez około 30 minut na małym ogniu. Po upływie określonego czasu należy przecedzić odwar. Do odwaru można opcjonalnie dodać łyżeczkę syropu owocowego. Pić pół szklanki odwaru 2 razy dziennie. Kurację należy stosować przez około 3 do 6 dni.
Napar oczyszczający oskrzela oraz pomocy przy zaparciach
Składniki:
1 łyżka siemienia lnianego
Szklanka wody
Siemię lniane zalać wrzącą wodą i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Tak powstały napar należy przecedzić. Pić 2 razy dziennie.
Len zwyczajny Linum usitatissimum uprawiany w Polsce, roślina zielna, prosta, wzniesione, rozgałęziona u góry, gładka łodyga, skrętoległe, lancetowate, krótkie liście, 3 nerwy brak gruczołów u nasady, 5-krotne, niebieskie kwiaty, płatki ząbkowane na brzegach, owoce to pięciokomorowe, szypułkowe, ciemne, jajowate torebki nasienne, włókna lniane wykorzystuje się do produkcji ubrań, roślina lecznicza, śluz powleka podczas chorób układu oddechowego i pokarmowego, siemię lniane przeczyszcza, wzmacnia kości, poprawia widzenie, regeneruje spojówkę i reguluje ciśnienie wewnątrzgałkowe, zewnętrzne okłady leczą ropnie, wypryski, stany zapalne skóry, trądzik pospolity, odleżyny i uczulenia, roślina jadalna, nasiona do przyprawa do wypieków, sałatek, musli, pieczywa, paluszków, można jeść je z miodem, roślina oleista, z odpadów robi się papier.