Leszczyna liść, patyki - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne bukowce brzozowate leszczyna Leszczyna liść, patyki
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Leszczyna liść, patyki (Corylus Avelone, Folia)

Leszczyna
Spis treści
Występowanie

Roślina występuje w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej. Gatunkiem typowym jest leszczyna pospolita.

Wygląd

Roślina występuje w postaci wielopiennego krzewu, który może dorastać do 5 m wysokości. Gałęzie rośliny tworzą koronę. Liście są ułożone skrętolegle, mają barwę zieloną, jednak jesienią przybierają barwę żółtą lub żółtobrązową. Zimą liście opadają. Kwiaty  męskie zebrane są w kotki, pylą na żółto, natomiast kwiaty żeńskie zebrane są w pąki. Owoc to orzech, potocznie nazywany orzechem laskowym. Owoce dojrzewają od września do października.

Zbiór

Liście zbiera się w okresie od maja do sierpnia. Młode gałązki zbiera się w marcu. Surowce po zebraniu należy wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Liście oraz korę, ze względu na właściwości ściągające, wykorzystuje się do leczenia żylaków odbytu, a także do leczenia zaburzeń krążenia krwi. Odwar z liści oraz kory ma działanie bakteriobójcze
i przeciwzapalne. Stosuje się go również dla zapewnienia lepszej diurezy. Kora rośliny wykorzystywana jest do leczenia zewnętrznego, wzmaga szybsze gojenie się ran takich jak oparzenia, odleżyny, czyraki. Pomaga również leczyć świerzb oraz stany zapalne skóry. Surowce są również wykorzystywane do leczenia dzieci, pomagają w anemii oraz krzywicy. Stosowane są również u dzieci słabo rozwijających się. Kora leszczyny pomaga obniżać gorączkę.

Praktyczne zastosowanie

Odwar z liści leszczyny działający moczopędnie oraz gojąco

Składniki:
1 łyżka suszonych liści leszczyny
Woda

Liście zalać szklanką wody. Gotować przez około 5 minut. Pozostawić do ostygnięcia. Odcedzić. Wykorzystywać odwar do przemywania ran. Pić w celu zwiększenia diurezy.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Leszczyna pospolita Corylus avellana wzniesione gałęzie tworzą szeroka koronę, gładka, popielata kora ma poziome kreski z korka, ulistnienie skrętoległe, owalne, podwójnie piłkowane liście z kończykami, są owłosione, maj sercowate nasady i drobne łezkowate przylistki, roślina jednopienna, męskie kotki są długie, żółte, wyrastają po 2-4, żeńskie są na krótkopędach, widać tylko czerwone znamiona, pyłek jest żółty, owoce to bezbielmowe orzechy, owocnia jest zdrewniała, zrośnięta z okrywą nasienną, ma okrywę z 3 zrośniętych podkwiatków. Roślina uprawna i jadalna, orzechy są jadalne, roślina ozdobna, z drewna robi się węgiel rysunkowy.