Lipa kwiat (Tiliae Flores)
Występowanie
Występuje w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Roślina liczy sobie około 30 gatunków.
Wygląd
Pień rośliny jest raczej krótki u młodych roślin, u starszych jest natomiast bardzo gruby. Kora ma kolor szarobrunatny lub ciemnoszary, jest spękana. Liście są pojedyncze, ułożone skrętolegle. Kwiaty mają barwę białą lub żółtą, są obupłciowe. Są zebrane w baldachogrona lub wierzchotki. Owoc to orzeszek, który posiada 1-3 nasiona.
Zbiór
Zbiory przeprowadza się w okresie od końca czerwca do początku lipca w suche dni. Suszenie należy przeprowadzić w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.
Właściwości lecznicze
Lipa ma działanie przeciwgorączkowe oraz napotne, dlatego stosuje się ją podczas infekcji, przeziębień i grypy. Pomaga również zwalczać stany zapalne zlokalizowane w obrębie górnych dróg oddechowych. Ochronne działanie sprawdza się w przypadku leczenia podrażnień układu pokarmowego. Roślina łagodzi podrażnienia i działa jednocześnie ochronnie. Lipa zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmów. Polecana jest również do łagodzenia kaszlu oraz stanów zapalnych gardła. Ma również działanie uspokajające, poleca się ją stosować w celu zrelaksowania organizmu. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, jednak działanie to jest raczej niewielkie. Zwiększa również diurezę. Napary z lipy stosowane są do leczenia dolegliwości skórnych takich jak świąd, łuszczyca czy wypryski. Sprawdzają się także do leczenia dolegliwości oczu – pomagają zwalczać stany zapalne, piasek w oczach, są również pomocne dla zmęczonych oczu. Napar z lipy działa również wzmacniająco na organizm, dlatego poleca się go pić przede wszystkim w okresie zwiększonej podatności na infekcje.
Praktyczne zastosowanie
Napar stosowany podczas przeziębienia i grypy, polecany do wzmocnienia organizmu
Składniki:
1-2 łyżki suszonych kwiatów lipy
Woda
Kwiaty zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 3 razy dziennie.
Lipa drobnolistna Tilia cordata gładka, szara kora, kulista korona, na starych konarach kora jest brunatna i popękana, liście są sercowate, ogonkowe, piłkowane, zaostrzone, ogonkowe, jesienią żółte, brunatne paki z łuskami, ulistnienie skrętoległe, żółte kwiaty maja długie szypułki, podługowate podsadki, owoc to skrzydlak z kulistym orzeszkiem. Roślina miododajna, wykorzystywana w rzeźbiarstwie, z łyka robi się maty i plecionki, z drewna węgiel drzewny, roślina lecznicza, kwiatostany działają przeciwzakrzepowo, moczopędnie, napotnie, wspomagają wydzielanie żółci, soku żołądkowego, leczą przeziębienia i grypę.
Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos gęsta, rozłożysta korona, kora szara, ulistnienie skrętoległe, liście sercowate, ogonkowe, piłkowane, na spodzie owłosione, zwisające, żółte kwiaty maja podługowate przysadki i długie szypułki. Owoc to oskrzydlony, owłosiony orzeszek. Roślina miododajna, ozdobna, z łyka robi się maty i plecionki, drewno wykorzystywane jest w rzeźbiarstwie, z kwiatostanów robi się herbatkę, z drewna węgiel drzewny, roślina lecznicza, kwiatostany działają przeciwzakrzepowo, moczopędnie, napotnie, wspomagają wydzielanie żółci, soku żołądkowego, leczą przeziębienia i grypę.