Nagietek kwiat (Calendula Officinalis Flores)
Występowanie
Pochodzenie nagietka nie jest do końca znane, przyjmuje się, że pochodzi on prawdopodobnie z Iranu lub terenów śródziemnomorskich, ponieważ w dzisiejszych czasach rośnie on tam w formie dzikiej. Nagietek uprawia się w wielu krajach na całym świecie.
Wygląd
Łodyga nagietka może dorastać nawet do 80 cm, jest wzniesiona, a w dotyku lepka. Liście nagietka gęsto obejmują łodygę. Kwiaty nagietka mogą mieć barwę od żółtej do pomarańczowej, tak samo jak języczek występujący w środku kwiatka. Owoce nagietka to niełupki, które są barwy żółtawobrunatnej. Korzeń posiada liczne rozgałęzienia.
Zbiór
Zbiory surowca lekarskiego, czyli kwiatów przeprowadza się w okresie kwitnienia kwiatów, czyli od czerwca do jesieni.
Właściwości lecznicze
Nagietek polecany jest przy różnych uszkodzeniach skóry oraz podrażnieniach – pomaga leczyć kontuzje, stłuczenia, rany naskórka a nawet wrzody. Jest pomocy w oparzeniach, odmrożeniach czy wysypkach skórnych różnego pochodzenia. Sprawdza się w leczeniu żylaków – również żylaków odbytu, ze względu na swoje właściwości ściągające. Nagietek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Dlatego sprawdza się pomocniczo podczas przeziębień i innych infekcji, w tym przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych błon śluzowych. Płukanie gardła nagietkiem pomaga w leczeniu bólu gardła oraz innych zapaleń w jamie ustnej. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom doskonale nadaje się do stosowania jako środek dezynfekujący. Nagietek w naturalny sposób pomaga w produkcji kolagenu, dlatego stosuje się go do zmniejszania blizn i rozstępów. Nagietek polecany jest również w chorobach przewodu pokarmowego, działa przeciwskurczowo, pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stosowany jest po leczeniu operacyjnym żołądka, pęcherzyka żółciowego czy jelit. Dzięki właściwościom żółciopędnym poleca się go również do leczenia chorób pęcherzyka żółciowego. Wspomaga leczenie wątroby, szczególnie w przypadku jej uszkodzenia na skutek spożycia trujących związków, na przykład toksyn pochodzących z grzybów. Surowiec leczniczy z nagietka wykorzystywany jest do leczenia narządu wzroku – leczy stany zapalne spojówek, łagodzi podrażnienia i przemęczenie. Nagietek pomaga zwalczać bóle menstruacyjne, a przy tym reguluje cykl miesiączkowy. Jest pomocny w okresie klimakterium. Jest również znany w świecie onkologii, ponieważ pomocniczo stosuje się go do leczenia nieoperacyjnych nowotworów żołądka, jak również w leczeniu pooperacyjnym. Wykorzystuje się go również do leczenia stanów przednowotworowych w obrębie przewodu pokarmowego. Działa uspokajająco na organizm, reguluje przy tym ciśnienie krwi. Stosowany jest również przez ginekologów – do leczenia zaniku nabłonka pochwy oraz rzęsistkowicy.
Praktyczne zastosowanie
Napar na zmęczone, podrażnione oczy
Składniki:
1 łyżka suszonych kwiatów nagietka
1 szklanka wody
Kwiaty nagietka zalać wrzącą wodą. Zostawić pod przykryciem na około 15-20 minut. Przecedzić. Tak powstałym naparem można przemywać oczy.
Nagietek lekarski Calendula officinalis łodyga rozgałęziona, gruczołowato owłosiona, żeberkowana, liście dolne krótkoogonkowe, łopatkowate, dolne siedzące, lancetowate, kwiaty zebrane w pomarańczowe koszyczki, brzeżne nibyjęzyczkowe, środkowe rurkowate, owoce to niełupki, palowy, rozgałęziony korzeń, roślina ozdobna, lecznicza, leczy rany, oparzenia, owrzodzenia, otarcia, odmrożenia, łagodzi stany zapalne skóry i oczu, roślina jadalna, liście można jeść na surowo do sałatek.