EQUETUS PUNCTATUS. Ryba. Definicja zwierzę - Equetus punctatus
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Kulbinowate Equetus Equetus punctatus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Equetus punctatus (Equetus punctatus)

Equetus punctatus
Spis treści
Występowanie

Gatunek zamieszkujący wody Zachodniego Atlantyku na wyspach Bermudy, Florydzie, Bahama aż do Antyli. Odnotowany również w wodach od stanu Yucatan w Meksyku do Brazylii. Zasięg głębokościowy występowania tego gatunku wynosi od 3 do 30 m.

Morfologia

Gatunek ten posiada dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich jest bardzo długa, a jej trzon jest wąski. Natomiast druga wraz z płetwą ogonową i odbytową jest koloru czarnego i znajdują się na niej białe kropki. Ubarwienie głowy jest białe z dwoma pionowymi, ciemno brązowymi paskami, jeden z nich przechodzi przez oko, a drugi znajduje się w tylnej części głowy. Osobniki dorastają do 27 cm długości.

Biologia

Gatunek tajemniczy, występujący samodzielnie, często ukrywający się w małych jaskiniach. Poluje tylko nocą na małe kraby, krewetki oraz wieloszczety , natomiast w dzień przebywa wśród korali. Jest gatunkiem komercyjnym rozmnażającym się również w niewoli. Odnotowany przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu ryb.

4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments