GARBIK PASIASTY. Ryba. Definicja zwierzę - garbik pasiasty
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Garbikowate Abudefduf Garbik pasiasty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Garbik pasiasty (Abudefduf saxatilis)

Garbik pasiasty, Abudefduf saxatilis, Sergeant Major
Spis treści

Gatunek typowo morski, zasiedlający rejony raf koralowych, nie migrujący, którego zasięg głębokości wynosi od 0 do 20 m.

Występowanie

Występuje w strefie subtropikalnej (41°N – 37°S, 89°W – 14°E) Jest to typowy gatunek atlantycki. Występuje on wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej i Południowej, od Kanady przez wybrzeże Stanów Zjednoczonych do Urugwaju na zachodnim Atlantyku. Gatunek bardzo licznie występujący na Morzu Karaibskim. Natomiast jego zasięg występowania na wschodnim Atlantyku odnotowano wzdłuż wybrzeża południowo-zachodniej Afryki do Angoli oraz na Archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.

Budowa zewnętrzna

Ryba charakteryzuje się żółto – zielonkawym grzbietem, gdzie od strony brzuszna jest całkowicie biała. Na jej ciele występuje pięć czarnych pionowych pasków, które umiejscowione są na całej powierzchni bocznej. Osiąga maksymalnie długość 15 cm.

Biologia

Dorosłe osobniki często tworzą liczne skupiska powyżej kilkuset organizmów. Osobniki młodociane zamieszkują strefę przybrzeżną rafy koralowej natomiast osobniki dojrzałe występują głębiej. Ich dieta pokarmowa składa się z glonów, małych skorupiaków i ryb oraz różnego rodzaju larw bezkręgowców. Na archipelagu Fernando de Noronha gatunek ten żywi się wydzielinami delfina długoszczękiego (Stenella longirostris). Młode osobniki tego gatunku często współpracują z gatunkami Acanthurus chirurgus i Acanthurus coeruleus, które uważane są za morskich czyścicieli. Gatunki te żywią się liniejącym naskórkiem oraz pasożytami, które  zasiedlających ciało zielonego żółwia (Chelonia mydas).
Gatunek ten jest jajorodny oraz łączy się w pary podczas rozrodu. Dorosłe samce zmieniają kolor na jasnoniebieski, kiedy opiekują się jajami złożonymi przez samice. Jaja zwykle przyczepiają się do twardego podłoża. Gatunek ten jest bardzo atrakcyjny dla płetwonurków, którzy często karmią je pod wodą.
Abudefduf saxatilis jest popularnym gatunkiem, który hoduje się w niewoli w celach komercyjnych. Z pewnością jest on mieszkańcem w akwariach na całym świecie.

4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments