AETHALOPERCA ROGAA. Ryba. Zwierzę - Aethaloperca rogaa
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Strzępielowate Aethaloperca Aethaloperca rogaa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Aethaloperca rogaa (Aethaloperca rogaa)

Aethaloperca rogaa, Granik, Redmouth Grouper
Spis treści

Występowanie:

Gatunek stale przebywający w rejonach raf koralowych do głębokości 60 metrów. Występuje na Morzu Czerwonym aż do wybrzeża Republiki Południowej Afryki a na wschodzie na wyspach Gilbert. Prawdopodobnie znajduje się również na tropikalnych wyspach Oceanu Indyjskiego.

Budowa zewnętrzna:

Ubarwienie ciała jest ciemnobrązowe lub czarne. Osobniki młodociane posiadają biały pasek na płetwie ogonowej. Maksymalna wielkości osobnika dorosłego wynosi 60 cm.

Biologia:

Zwykle przebywa w pobliżu małych szczelin i jaskiń w rejonach raf koralowych. Żywi się głównie małymi rybami również  z gatunku Pempheris sp., również skorupiakami z rzędu Stomatopoda (Pseudosquilla sp.). Osiągają dojrzałość płciową kiedy dorosną do 36,5 cm, oraz przypuszcza się ze rozród może zachodzić kilkakrotnie w ciągu roku. Osobniki młodociane mogą przypominać Centropyge vrolikii oraz C. nox. Gatunek wykorzystywany w rybołówstwie oraz wędkarstwie sportowym.

4.7/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments