Heniochus acuminatus - Zwierzę, Zwierzęta Atlas Zwierząt. Leksykon i Encyklopedia Zwierząt
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Ustnikowate Heniochus Heniochus acuminatus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Heniochus acuminatus (Heniochus acuminatus)

Heniochus acuminatus, Heniochus acuminatus, pennant coralfish, Red Sea bannerfish
Spis treści
Występowanie

Gatunek zamieszkujący zarówno wody morskie jak i brakiczne, ale stale przebywający w rejonach raf koralowych nie głębiej, niż do 75 metrów. Zasiedla wody Oceanu Indo – Pacyficznego, tj. zachodnie wybrzeże Afryki oraz Zatokę Perską do Wysp Towarzystwa w Polinezji. Na północy gatunek ten spotykany na wybrzeżach południowej Japonii, na południu na australijskiej wyspie Lord Howe. Wszędzie odnotowany w Mikronezji.

Budowa zewnętrzna

Charakteryzuje się wystającym pyskiem oraz kanciastą płetwą odbytową. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa są żółte. Długość ciała osobnika dorosłego zazwyczaj nie przekracza 25 cm.

Biologia

Heniochus acuminatus zamieszkuje osłonięte rejony raf koralowych. Osobniki młodociane często występują pojedynczo, natomiast dorosłe zwykle pływają w parach, które tworzą w czasie rozrodu. Głównie żywią się planktonem, jednak osobniki młodociane mogą również odżywiać się pasożytami zewnętrznymi znajdującymi się na skórze innych ryb.

4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments