Kopciuszek (Phoenicurus ochruros)

Kopciuszki to ptaki, które nie stronią od wysokości. Są jednymi z najwyżej gniazdujących ptaków w Alpach. Spotykano je na wysokościach przekraczających 3000 m n.p.m. Regularnie gniazdują na wysokości 2700 m. W Tatrach zasiedla tereny do 2100 m.
Wygląd
Kopciuszek w szacie godowej jest czarny, a w szacie spoczynkowej jest szary. Ma charakterystyczny rdzawy ogon, którym często porusza, białe lusterko skrzydłowe. Wierzch głowy i grzbiet kopciuszka są popielatoszare. Samiczka jest szarobrązowa i ma rdzawoczerwone ogon i kuper.
Biotop
Można go spotkać na terenach zabudowanych: na wsi i w miastach. Nie przeszkadzają mu zatłoczone ulice i wielkomiejski zgiełk, a nawet zupełny brak zieleni. Dobrze czuje się na fasadach kościołów i dworców. Kopciuszek potrzebuje dostępu do otwartych terenów. Zamieszkuje także skaliste zbocza gór, choć dziś nie jest tam spotykany tak często jak kiedyś. Nie lubi natomiast terenów zalesionych.
Występowanie
Lęgowiska kopciuszka znajdują się w niemal całej Europie. Ptaki te nie występuje jedynie w Irlandii, Islandii, a także w południowej Grecji. Kopciuszki zimują w Północnej Afryce i w Indiach.
Lęgi
Kopciuszek składa 5-6 jaj, a lęgi odbywają się dwa razy w roku. Pisklęta opuszczają gniazdo po około dwóch tygodniach.
Pokarm
Kopciuszek żywi się bezkręgowcami, czasem decyduje się na miękkie owoce . Żeruje na otwartych przestrzeniach.
co robić!? matka małych nie pojawia sie od rana a młode potrzebują jedzenia!
Obserwuję rodzinkę. Matki nie było 2 dni. Ojciec wydawał zaniepokojone dźwięki, inne niż gdy widzi kota. Alarm „kot” to gwizdy i „stukanie”, a brak partnerki to takie jakby ćwierkanie. Karmił pisklęta sam, ale głośno i często „ćwierkał” i rozglądał się. Po prawie dwóch dobach pojawiła się samica. Najpierw tylko zaglądała, dopiero po paru godzinach zaczęła karmić młode. Nie jestem pewna, czy to ta sama. Samiec jest już dużo spokojniejszy.
Bardzo ładne i ostrożne. Bardzo pilnują gniazda.
mam je w garażu, są 3 młode!!!!