Białorzytka płowa - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Muchołówkowate Oenanthe Białorzytka płowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Białorzytka płowa (Oenanthe isabellina)

Białorzytka płowa (Oenanthe isabellina)
Spis treści

Biologia

Białorzytka płowa jest niewielkim ptakiem wróblowatym, charakterystycznym dla obszarów stepowych i półpustynnych. Na większości swojego obszaru występowania jest ptakiem dość licznym, choć występującym w rozproszeniu i z okresowo lokalnie fluktuującą liczebnością. Jest blisko spokrewniona z białorzytką zwyczajną, choć jest nieco większa: obie płci białorzytki płowej przypominają z wyglądu samicę białorzytki zwyczajnej. Białorzytka płowa zalatuje do Polski tylko wyjątkowo – każdą obserwację tego gatunku w Polsce obserwatorzy ptaków zgłaszają do Komisji Faunistycznej Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Ze względu na olbrzymi zasięg występowania i dużą liczebność, białorzytka płowa nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (status LC – gatunek najmniejszej troski – na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN).

Wygląd

Białorzytka płowa to niewielki ptak wróblowy (15-17 cm długości ciała, 20-40 g wagi), często przybierający charakterystyczną, wyprostowaną postawę – na prawie pionowo wyprostowanych nogach i z wyciągniętą szyją. Ubarwienie jest zdominowane przez jasne, pastelowe kolory ziemi: wierzch ciała jest płowy, gładko przechodzący w jasnordzawe i białe podbrzusze. Obie płci mają jasną brew, a kantarek (obszar między okiem a nasadą dzioba) jest czarny u samców i brązowy u samic. U zrywającej się do lotu białorzytki płowej uderza kontrastowy widok śnieżnobiało ubarwionego kupra i nasady ogona i czarnej krawędzi ogona.

Występowanie

Białorzytka płowa wiosną i latem występuje w Azji Centralnej i na Bliskim Wschodzie. Zachodni skraj zasięgu białorzytki płowej zahacza o europejskie wybrzeża Morza Czarnego (Bułgaria, Rumunia, Ukraina). Na wschodzie sięga aż do Tybetu i Chin. Na zimę białorzytki płowe wędrują do Indii, na Półwysep Arabski, oraz do Afryki od Sahelu aż po Somalię.

Biotop

Białorzytka płowa występuje na suchych, bezdrzewnych terenach otwartych: stepach, na granicach stepów i półpustyń, na zboczach gór. Występuje zarówno na poziomie morza, jak i na obszarach bardzo wysoko położonych (np. na wysokogórskich stepach Wyżyny Tybetańskiej).

Lęgi

Białorzytka płowa odbywa lęgi na wiosnę, zazwyczaj między marcem a czerwcem (na południowych skrajach zasięgu wcześniej, a w obszarach o chłodniejszym klimacie – później). Gniazda białorzytki płowej są zakładane przede wszystkim w opuszczonych norach innych zwierzątgryzoni, szczekuszek oraz kopiącego nory niewielkiego ptaka – występującej w Tybecie pseudosójeczki ziemnej. Lęg składa się z 4 do 6 jaj, w cieplejszych rejonach zasięgu możliwe są dwa lęgi rocznie.

Pokarm

Białorzytka płowa żywi się przede wszystkim owadami, szczególnie chrząszczami i mrówkami.

Bibliografia
  1. Collar, N. (2020); "sabelline Wheatear (Oenanthe isabellina). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona."; https://www.hbw.com/node/58551; 2020-05-01;
  2. Li S, Peng W (2014); "Nest-site selection by Isabelline Wheatears Oenanthe isabellin aon the Tibet plateau. Forktail 30: 132-133"; https://static1.squarespace.com/static/5c1a9e03f407b482a158da87/t/5c2147a4b8a045b33dd0cd3e/1545684900554/Isabelline-Wheatear.pdf; 2014;
  3. BirdLife International (2020); "Species factsheet: Oenanthe isabellina."; https://datazone.birdlife.org/species/factsheet/isabelline-wheatear-oenanthe-isabellina; 2020-05-01;
  4. Svensson L (2011); "Ptaki. Przewodnik Collinsa."; Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa; 2011;
  5. Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego; "Raport nr 33 - Rzadkie ptaki obserwowane w Polsce w roku 2016. Ornis Polonica 58: 83-116"; https://komisjafaunistyczna.pl/wp-content/uploads/2018/04/OP_2017_2_083-116.pdf; 2017;
4.6/5 - (5 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!