Maskonur (Fratercula arctica)
Upierzeniem przywodzą na myśl pingwiny. Ich wysoki i masywny dziób pozwala je jednak łatwo odróżnić od wszystkich innych ptaków morskich. Maskonury zachowały zdolność do lotu mimo posiadania świetnych umiejętności pływackich. Zarówno pingwiny jak i maskonury prowadzą podobny tryb życia – oba gatunki obserwujemy na wybrzeżu. Drogi tych ptaków nigdy jednak się nie skrzyżowały. Maskonury występują na Półkuli Północnej, pingwiny daleko na południu.
Wygląd
Ubarwienie kontrastowe – czarne z białym ” brzuszkiem” i policzkami. Dziób w zależności od pory roku jest zmiennej barwy. W porze godowej intensywnie wybarwiony. Jego części przyjmują kontrastowe kolory – od końca dzioba w stronę nasady ostro odgraniczają się od siebie czerwone, niebieskie i żółte partie. W zimie barwy tracą na intensywności. Za okiem można dostrzec cieniutką finezyjną czarną linii. Nogi jasno-pomarańczowe wyposażone w błony pławne.
Występowanie
Maskonury zamieszkują wybrzeża półkuli północnej, m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Grenlandii, w Skandynawii. Obserwuje się je także na Wyspach Brytyjskich.
Środowisko życia
Maskonury pokonują spore odległości poszukując dobrych łowisk. Ich skrzydła sprawdzają się w powietrzu, ale przede wszystkim służą do pływania – maskonury żywią się morskimi organizmami, głównie rybami, za którymi sprawnie nurkują. Człowiek ma duży wpływ na środowisko życia tych sympatycznych ptaków. Konkuruje z nimi o zasoby pożywienia, poluje na nie same, a towarzyszące mu zwierzęta (jak szczury, psy) zagrażają maskonurom na ich lęgowiskach.
Lęgi
Para razem przygotowuje miejsce gdzie samica złoży jedno jajo. Na wysokim brzegu w głębokiej norze pisklę będzie pod czułą opieką obu rodziców. Z czasem wybierze się na swoją pierwszą morską wyprawę – jeszcze za nim nauczy się latać. Rodzice łowią dla swego potomstwa niewielkie ryby o wydłużonym ciele m.in. stynki, oraz dobijaki, śledzie i wiele innych.
Pokarm
Ptaki te odżywiają się rybami. Na połowy wyruszają daleko od lądu, nawet do kilku kilometrów od wybrzeża. Na głębokich wodach nurkują na kilkanaście do kilkudziesięciu metrów w poszukiwaniu swojej zdobyczy.
Klify Latrabjarg , tego nie można pominąć w trakcie wycieczki :) https://www.youtube.com/watch?v=UwrJlhUZVBk#
Przydatny opis.
Ciekawy opis.