Mrówkojad wielki - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Szczerbaki Mrówkojady Myrmecophaga Mrówkojad wielki
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mrówkojad wielki (Myrmecophaga tridactyla)

Nazywana/y także: mrówkojad trójpalczasty
Mrówkojad wielki, Myrmecophaga tridactyla, Giant Anteater
Spis treści

 

Wygląd

Długość ciała tego mrówkojada wynosi 100 -130 cm, ogona 60 -100cm, waga to 18 -35 kg. Mrówkojad wielki ma bardzo charakterystyczną sylwetkę z wąską głową, długim rurkowatym pyskiem i bogato owłosionym ogonem, przypominającym chorągiew. Jego pysk ma niewielki otwór gębowy, zaopatrzony w walcowaty język o długości 60 cm, natomiast nie ma w nim zębów. Oczy są bardzo małe, uszy krótkie i zaokrąglone. Całe ciało, za wyjątkiem głowy i pyska, pokrywa gęsta i szorstka sierść, szczególnie długa na ogonie i kończynach. Jest ona barwy szarobrązowej, od barków do środka grzbietu ciągną się ukośne pasy -czarne, biało obrzeżone. Przednie kończyny są białawe z ciemnym pierścieniem tuż nad stopami. Zaopatrzone są one w wielkie, zakrzywione pazury, które mrówkojad w czasie chodzenia podwija do wewnątrz stąpając na zewnętrznej stronie palców.
 

Występowanie

Mrówkojad wielki zasiedla sawanny, bagna i lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej od Hondurasu do północnej Argentyny.

Tryb życia

Mrówkojad wielki jest aktywny w dzień. Prowadzi samotny, skryty, wyłącznie naziemny i koczowniczy tryb życia. Nie przywiązuje się do określonego miejsca. W ciągu doby może odpoczywać do 15 godzin. Wygrzebuje wtedy płytkie zagłębienie w ziemi (najczęściej wśród krzaków lub pod skałą), w którym się kładzie nakrywając ogonem. Puszysty ogon chroni go przed utratą ciepła, a zarazem pozwala wtopić w otoczenie i tym sposobem uchronić przed wzrokiem ew. wrogów. Mrówkojad wielki nie wydaje żadnych dźwięków.
 

Odżywianie

Pożywienie tego mrówkojada stanowią mrówki i termity. Dietę może wzbogacać larwami innych owadów i niekiedy owocami. Pokarm wyszukuje dzięki bardzo zaostrzonemu węchowi. Potężne i ostre pazury przednich kończyn pomagają mu rozgrzebywać mrowiska i rozrywać ściany termitier. Owady są wyciągane specjalnie zbudowanym językiem -długim, pokrytym drobnymi kolcami i lepką śliną. Są połykane w całości (brak zębów), a następnie miażdżone w silnie umięśnionym żołądku.
 

Rozmnażanie i rozwój

Po ciąży trwającej ok. 190 dni rodzi się tylko 1 młode. Ma to miejsce raz do roku. Młode zaraz po urodzeniu wpełza na grzbiet matki, na którym może podróżować nawet do roku życia. W niewoli mrówkojady wielkie dożywają na ogół 15 lat.

4.7/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments