Paracirrhites forsteri - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Żagiewkowate Paracirrhites Paracirrhites forsteri
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Paracirrhites forsteri (Paracirrhites forsteri)

Paracirrhites forsteri, black-sided hawkfish
Spis treści

Występowanie

Paracirrhites forsteri jest mieszkańcem tropikalnych rejonów Oceanu Indo – Pacyficznego, występuje na wschodnim wybrzeżu Afryki oraz na Hawajach, wyspach Sporadach Środkowopolinezyjskich, Markizach, wyspie Ducie. Na północy występuje na południowym obszarze Japonii, a na południu na Nowej Kaledonii oraz w Francuskiej Polinezji. Zwykle spotykany w wodach w rejonie raf koralowych nie głębiej, niż do 35 metrów.

Budowa zewnętrzna

U Paracirrhites forsteri kolor zmienia się w wraz z wiekiem i u osobników dorosłych ciało jest żółte z ciemniejszym poziomym paskiem na górnej części tułowia. Głowa oraz przednie części ciała posiadają wiele małych, czerwonych kropek. U osobników młodocianych występujących na Oceanii kolor ciała jest żółty na grzbiecie oraz biały na stronie brzusznej, natomiast na kontynentalnych rejonach może być czerwony na grzbiecie. Największy odnotowany osobnik osiągnął 22 cm długości.

Biologia

Często gatunek ten można spotkać przesiadujący na koralowcach z rodzaju Stylophora, Pocillopora, oraz Acropora. Jego dieta składa się głównie z małych ryb, skorupiaków. Osobniki dorosłe czasami łączą się w pary, natomiast samce wykazują zachowania terytorialne oraz tworzą małe grupy składające się z kilku samic.

4.8/5 - (16 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments