PRZEGRZEBEK ZWYCZAJNY. Małż. Zwierzę - przegrzebek zwyczajny, przegrzebek wielki
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Mięczaki Małże Pectinida Przegrzebkowate Pecten Przegrzebek zwyczajny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Przegrzebek zwyczajny (Pecten maximus)

Nazywana/y także: przegrzebek wielki
By Manfred Heyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Spis treści
Występowanie

Przegrzebek zwyczajny występuje w północno-wschodnim Atlantyku wzdłuż wybrzeża EuropyPółwyspu Skandynawskiego, przez Morze Północne i Wyspy Brytyjskie, po Półwysep Iberyjski na południu.

Budowa

Ciało okryte jest dwuklapową muszlą. Muszla jest prawie okrągła, z promieniście rozchodzącymi się żeberkami (od 12 do 17). Uszy równe, zajmują ok. połowę szerokości skorupy. Połówki różnią się między sobą kształtem i barwą. Lewa (górna) połówka jest płaska, barwy czerwonobrązowej. Prawa (dolna) z kolei wyraźnie wypukła, o zmiennym ubarwieni (od barwy białej, kremowej, żółtawej do jasnobrązowej z jasnożółto lub różowymi odcieniami). Połówki połączone są ze sobą zamkiem bez zębów. Dwubocznie spłaszczone ciało składa się z tułowia i nogi.

Biologia

Przegrzebek zwyczajny zamieszkuje wybrzeża oceaniczne. Preferuje obszary o słabszym falowaniu i osłonięte od silnych prądów oceanicznych oraz nieznacznie zamulonym dnie. Zasiedla wody do 110 m głębokości. Żyje na piaszczystym lub żwirowym podłożu. Większość czasu spędza na prawej połówce. Pływa gwałtownymi ruchami. Porusza się rozchylając i zamykając połówki muszli. Występuje u niego hermafrodytyzm. Posiada zarówno gonady męskie (barwy białej) i żeńskie (barwy pomarańczowej lub czerwonej). Rozmnaża się poprzez wypuszczenie jaj i nasienia do wody (zapłodnienie zewnętrzne). Larwy unoszą się w toni wodnej. Dojrzałość płciową osiąga między pierwszym a trzecim rokiem życia, przy długości 6-8 cm. Może żyć do ponad 20 lat, zwykle jednak znacznie krócej, szczególnie w miejscach mocno eksploatowanych. Pożywienie zdobywa poprzez filtracje wody.

4.6/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments