Małże (Bivalvia) – gromada mięczaków (Mollusca) obejmująca ok. 9,2 tys. gatunków występujących w wodach mórz i oceanów oraz w zbiornikach słodkowodnych.
Występowanie i środowisko życia
Małże są mięczakami wodnymi występującymi we wszystkich strefach geograficznych kuli ziemskiej. Większość zamieszkuje wody mórz i oceanów, z największą liczbą gatunków w płytkich i ciepłych morzach. Małże słodkowodne stanowią ok. 1/5 wszystkich gatunków.
Małże występują głównie w strefie przybrzeżnej, gdzie żyją na powierzchni dna, zagrzebane w piasku lub korytarzach wydrążonych z użyciem muszli w podłożu, koralowcach lub drewnie. Większość małżów jest osiadła; przytwierdzają się do podłoża za pomocą bisioru (wiązek jedwabistych nici) bądź przyrastają do niego muszlą. Niektóre gatunki poruszają się za pomocą nogi bądź pływają na zasadzie odrzutu – szybkiego zamykania i otwierania muszli przy jednoczesnym wyrzucie wody z jamy płaszczowej.
[more]
Historia ewolucyjna i podział systematyczny
Małże pojawiły się we wczesnym kambrze, ok. 500 mln lat temu. Radiacja adaptacyjna tych zwierząt nastąpiła pod koniec permu, ok. 250 mln lat temu – pojawiło się wówczas wiele form morskich i słodkowodnych. Kolejna radiacja adaptacyjna małżów miała miejsce na początku triasu, po okresie wielkiego wymierania permskiego.
Gromada małżów (Bivalvia) obejmuje ok. 9,2 tys. gatunków zgrupowanych w 106 rodzinach tradycyjnie klasyfikowanych w czterech podgromadach:
- pierwoskrzelnych (Protobranchia) – małżów morskich o prostych, krótkich, dwupłatowych skrzelach
- nitkoskrzelnych (Filibranchia) – małżów morskich o nitkowatych skrzelach;
- blaszkoskrzelnych właściwych (Eulamellibranchia) – małżów morskich i słodkowodnych o blaszkowatych skrzelach;
- zrosłoskrzelnych (Septibranchia) – małżów morskich o skrzelach tworzących w jamie płaszczowej poziome przegrody z otworami.
Budowa ciała
Ciało jest bocznie spłaszczone, dwubocznie symetryczne oraz okryte dwuklapową muszlą. Rozmiary ciała wynoszą od ok. 1 mm u Condylonucula maya do 1,5 m u przydaczni wielkiej (Tridacna gigas). Ciało składa się z worka trzewiowego i nogi; głowa nie występuje.
Worek trzewiowy jest bocznie spłaszczony i okryty fałdami płaszcza. Pomiędzy workiem trzewiowym a płaszczem znajduje się jama płaszczowa mieszcząca parzyste skrzela. Brzegi płaszcza mogą być wolne lub zrośnięte w jednym, dwu lub kilku miejscach. Miedzy fałdami płaszcza występują szczeliny – przednia (nożna), przez którą wysuwana jest noga oraz tylna, przez którą wpływa i wypływa woda obmywająca skrzela. Brzegi szczelin w tyle ciała tworzą rurkowate, wysuwalne z ciała syfony – wpustowe (doprowadzające wodę) i wypustowe (odprowadzające wodę); są one najdłuższe u gatunków zagrzebanych w podłożu.
Muszla zbudowana jest z trzech warstw – zewnętrznej warstwy konchiolinowej (periostrakum), środkowej warstwy porcelanowej (mezostrakum) i wewnętrznej warstwy perłowej (hipostrakum). Połówki muszli są przeważnie wypukłe i symetryczne, spięte są więzadłem bądź więzadłem i zamkiem (układem wapiennych listew i ząbków). Muszla zamyka się dzięki mięśniom zwieraczom przyczepionym do jej ścian wewnętrznych. Muszla jest zredukowana u małży drążących w podłożu; nie występuje u gatunków pasożytniczych.
Noga małżów przeważnie jest mięsista, bocznie spłaszczona, wydłużona oraz klinowata; może zredukowana. Na spodniej stronie nogi u małżów osiadłych uchodzi gruczoł bisiorowy.
Układ nerwowy i narządy zmysłów
Centralny układ nerwowy składa się z par zwojów mózgowych, nożnych i trzewiowych. Narządami zmysłów są oczy występujące na brzegach płaszcza, syfonach lub skrzelach (głównie małże morskie), statocysty w nodze oraz brodawki i wyrostki brzegów płaszcza i syfonów odbierające wrażenia chemiczne i dotykowe.
Układ pokarmowy
Układ pokarmowy składa się z otworu gębowego z orzęsionymi płatami gębowymi, orzęsionego przełyku, workowatego żołądka z uchodzącym do niego gruczołem trzustkowo-wątrobowym, jelita oraz otworu odbytowego uchodzącego do jamy płaszczowej.
Układ oddechowy
Małże oddychają za pomocą parzystych skrzeli położonych w jamie płaszczowej; wymiana gazowa może odbywać się także przez powierzchnię płaszcza.
Układ krwionośny
Otwarty układ krwionośny składa się z otoczonego osierdziem serca zbudowanego z jednej komory i dwóch przedsionków. Z serca wychodzą 2 tętnice, z których krew wypływa do jamy ciała, a następnie do zatoki krwionośnej i skrzeli, skąd wraca żyłami do serca. Krew jest przeważnie bezbarwna, u niektórych gatunków występuje hemocyjanina lub hemoglobina.
Układ wydalniczy
Układ wydalniczy składa się z parzystych metanefrydiów (narządów Bojanusa). Lejki metanefrydiów mają ujścia w osierdziu; ujścia kanałów wydalniczych znajdują się w jamie płaszczowej.
Układ rozrodczy
Układ rozrodczy tworzą parzyste gonady z prostymi przewodami wyprowadzającymi, których ujścia znajdują się w jamie płaszczowej.
Pożywienie
Małże odżywiają się głównie organizmami planktonowymi i szczątkami organicznymi wychwytywanymi z wody. Gatunki głębinowe są drapieżne i żywią się drobnymi bezkręgowcami (skorupiakami i pierścienicami). Niektóre gatunki maja zredukowany układ pokarmowysubstancje odżywcze uzyskują dzięki symbiozie z bakteriami lub bruzdnicami. Małże Entovalva pasożytują w jelitach strzykw.
Rozmnażanie i rozwój
Małże są rozdzielnopłciowe lub obojnacze. Zapłodnienie jest zewnętrzne, może przebiegać w wodzie wypełniającej jamę płaszczową. Rozwój może być prosty (większość małżów słodkowodnych) lub złożony z postacią larwalną – trochoforą, przekształcającą się następnie w żeglarka (małże morskie i niektóre słodkowodne); bądź glochidium pasożytującą na rybach (małże słodkowodne z rodziny skójkowatych). Niektóre gatunki opiekują się potomstwem. Długość życia wynosi od kilku tygodni do 120 lat (np. perłoródka).
Bibliografia:
- Bezkręgowce. Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy, Czesław Jura, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
- Encyklopedia biologiczna T. VI, Zdzisława Otałęga (red. nacz.), Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1998.
- Invertebrate Zoology. A Functional Evolutionary Approach, Richard Fox, Robert D. Barnes, Edward E. Ruppert, Cengage Learning, Inc., 2003.
- Zoologia, T. 1, cz. 2. Bezkręgowce. Wtórnojamowce (bez stawonogów), Czesław Błaszak (red. nauk.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.