Rożeniec (Anas acuta)

Jest to kaczka wyjątkowo smukła i pełna gracji. Niestety, w naszym kraju niezbyt często możemy ją spotkać.
Wygląd
Rożeniec ma charakterystyczną, smukłą sylwetkę o wydłużonej szyi. Samiec w szacie godowej jest popielaty z białym przodem i brązową głową, na której po bokach widać białe kliny ciągnące się od szyi w górę. Środkowe sterówki są znacznie wydłużone i tworzą u samca długi, u samicy krótszy, spiczasty „miecz”. W locie widać u samca ciemnozielone lusterka z pomarańczowo-czarnym obrzeżeniem. U samicy lusterka są słabiej widoczne, a całe ciało jest szarobrązowe z jaśniejszym spodem. Upierzenie młodych i szata spoczynkowa samca podobne jak u samicy.
Biotop
Środowiskiem życia rożeńca są bogato zarośnięte, płytkie wody stojące umiejscowione w otwartych dolinach. W czasie przelotów zatrzymuje się głównie w ujściach rzek i na nadmorskich płyciznach.
Występowanie
Areał lęgowy obejmuje północną i środkową Europę, północną Azję i Amerykę Północną. Zimuje w południowo-zachodniej Europie, południowej Azji, północnej Afryce i Ameryce Środkowej. W Polsce jest to skrajnie nieliczny ptak lęgowy niżu. W lżejsze zimy na zachodzie kraju spotykano niewielkie liczby zimujących rożeńców.
Lęgi
Rożeniec wyprowadza 1 lęg w roku, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Gniazdo buduje na ziemi, na ogół w pobliżu wody, wśród roślinności zielnej lub w krzaku. Jest to luźna czara z suchych traw i liści, wysłana obficie brązowym puchem. W zniesieniu jest 6-12 kremowych, żółtawych lub zielonawych jaj. Wysiadywanie trwa ok. 3 tygodni, zajmuje się tym, jak również opieką nad pisklętami, wyłącznie samica. Młode uzyskują lotność po ok. 6 tygodniach.
Pokarm
Pożywienie rożeńca stanowią rośliny wodne, owady i ich larwy, drobne skorupiaki, kijanki i niewielkie rybki.