Variola louti - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Strzępielowate Variola Variola louti
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Variola louti (Variola louti)

Variola louti, Granik koralowy
Spis treści

Występowanie:

Zasiedla wody Oceanu Indo – Pacyficznego od Morza Czerwonego do Republiki Południowej Afryki, na północy żyje w wodach południowej Japonii, na południu natomiast u wybrzeży stanu New South Wales w Australii. Gatunek spotykany również na wyspach Pitcairn należących do Polinezji. Nie odnotowany za Zatoce Perskiej oraz na Hawajach. Zasiedla rejony raf koralowych, głównie poniżej 15 metrów głębokości.

Budowa zewnętrzna:

Ubarwieni ciała jest na ogół czerwone z wieloma jasnymi kropkami. Zakończenia wszystkich płetw jest przeważnie żółte. U osobników młodocianych występuje odznaczająca się biała linia nad pyskiem. Maksymalnie dorastają do 83 cm długości.

Biologia:

 
Dieta Variola louti składa się z ryb, oraz różnego rodzaju skorupiaków od krabów, krewetek oraz skorupiaków należących do rzędu Stomatopoda. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciugatera po spożyciu mięsa ryb. Gatunek poławiany, również wykorzystywany w wędkarstwie sportowym oraz w akwariach.

4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments