WARGACZ GARBOGŁOWY. Ryba. Definicja zwierzę - wargacz garbogłowy
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Wargaczowate Cheilinus Wargacz garbogłowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wargacz garbogłowy (Cheilinus undulatus)

Wargacz garbogłowy, Cheilinus undulatus, humphead wrasse, Napoleon
Spis treści
Występowanie

Gatunek zamieszkujący tropikalne wody Indo-Pacyfiku od Morza Czerwonego w kierunku wybrzeża Południowej Afryki na Oceanie Indyjskim oraz od Wysp Riukiu do Nowej Kaledonii i wysp Tuamotu należących do Polinezji Francuskiej. Cheilinus undulatus jest stale związany z rejonami raf koralowych, występuje do głębokości 100 m.

Budowa zewnętrzna

Ryba osiągające duże rozmiary, nawet do 229 cm długości, oraz wagę – nawet do 191 kg. U osobników dorosłych występuje widoczny wypukły garb na górnej części głowy, oraz dobrze rozwinięte, mięsiste usta. Oko jest stosunkowo nieduże w porównaniu z potężną głową oraz pod oczami znajdują się dwie czarne, krótkie linie. Osobniki młodociane posiadają bladozielone łuski, na których znajdują się wydłużone ciemne kropki układające się w kratkę.

Biologia

Należą do stosunkowo długo żyjących gatunków, najstarszy odnotowany osobnik dożył 32 lat. Również zaliczają się one do gatunków nektobentosowych i zwykle przebywają w strefie od 2 do 60 metrów głębokości. Osobniki dorosłe zazwyczaj występują pojedynczo, jednak czasami łączą się w pary. W ciągu dnia najczęściej wędrują w rejonach raf koralowych, natomiast w nocy odpoczywają oraz chowają się w bezpiecznych jaskiniach.
Osobniki młodociane są bardzo liczne w miejscach, gdzie występują koralowce z rodzaju Acropora sp. Dieta Cheilinus undulatus składa się głównie z mięczaków, ryb, jeżowców, skorupiaków i innych bezkręgowców. Jest jednym z niewielu gatunków żywiących się toksycznymi zwierzętami, np. ślimakami morskimi, rybami z rodziny Ostraciidae oraz rozgwiazdami z gatunku Acanthaster planci. Cheilinus undulatus jest bardzo eksploatowanym gatunkiem w rybołówstwie, akwakulturze, wędkarstwie sportowym oraz w akwarystyce.

4.7/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments