Co zrobić ze starymi płytami CD i DVD?

Fot.  John Ward john_a_ward [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. John Ward john_a_ward [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Płyty CD i DVD spotka podobny los jak taśmy magnetofonowe czy dyskietki do komputerów. Warto się zastanowić, jak sobie radzić z recyklingiem tych produktów.  Co zrobić ze starymi płytami CD i DVD? Wyrzucić do śmieci? Działające płyty CD można wymienić lub sprzedać, przedłużając im w ten sposób życie. Płyty niepotrzebne i bezużyteczne można efektywnie wykorzystać. W jaki sposób? Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie opracowali metodę przeróbki zużytych płytek na węgiel aktywny.

Węgiel aktywny (aktywowany), to substancja, która wykorzystywana jest do wchłaniania (absorpcji) zanieczyszczeń, i prawdopodobnie jest najsilniejszym pochłaniaczem znanym człowiekowi. Niezwykłe właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swojej niezwykłej budowie −  jego powierzchnia składa się z drobnych porów, które dają wyjątkowe właściwości adsorpcyjne. Dlatego węgiel aktywny wykorzystywany jest w filtrach do wody oraz przy filtracji alkoholu.

Jak na węgiel aktywny przetworzyć niepotrzebne płyty CD i DVD? Jeden z doktorantów prof. Jerzego Choma z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT zaproponował metodę preparacji płyt CD i DVD. Na początku za pomocą kwasu solnego należy usunąć metaliczną powłokę. Po tym procesie zostaje materiał składający się z poliwęglanów – polimerów, które składają się ze związków węgla. – czytamy na łamach „PAP – Nauka w Polsce”. Następnie materiał ten rozdrabnia się, karbonizuje (usuwa pierwiastki inne niż węgiel), a wszystko to przy udziale wysokiej temperatury i w beztlenowym środowisku. Dzięki temu można usyskać węgiel o bardzo niewielkich, a więc bardzo pożądanych porach.

Cała sztuka polega na tym, aby dobrać warunki tego procesu tak, aby pory były jak najmniejsze i żeby było ich jak najwięcej. – przekonuje prof. Jerzy Choma.

 Wyniki badań polskich naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma „ASC Sustainable Chemistry & Engineering”.
Źródło:
http://www.wat.edu.pl/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404845,drugie-niezwykle-aktywne-zycie-plyt-cd-i-dvd.html
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy