Gdzie jest woda z Wenus?
Ekologia.pl Artykuły inne Gdzie jest woda z Wenus?

Gdzie jest woda z Wenus?

Europejska sonda Venus Express bada planetę Wenus. Wykonane przez nią obserwacje wskazują, że z atmosfery Wenus wodór ucieka w przestrzeń kosmiczną. Być może to jedna z przyczyn występowania tylko niewielkich ilości wody na tej planecie.

Magnetometr sondy wykrył wodór uciekający z dziennej strony planety. „Sądzono, że taki proces zachodzi na Wenus, teraz udało się go po raz pierwszy zaobserwować” – mówi Magda Delva z Austriackiej Akademii Nauk, która kieruje grupą badawczą. Ziemia i Wenus mają podobny rozmiar i uformowały się w tym samym czasie. Z tego powodu astronomowie przypuszczają, że musiały na początku mieć podobne ilości wody. Natomiast obecnie na Ziemi mamy wielkie oceany i wodę w atmosferze, a na Wenus jest jej niewiele. Łącznie Ziemia ma 100 tysięcy razy więcej wody niż Wenus.

 

W ubiegłym roku inny instrument sondy wykazał, że po nocnej stronie Wenus następuje znaczna utrata wodoru i tlenu. W przestrzeń kosmiczną ucieka prawie dwa raty tyle wodoru co tlenu. Jak wiadomo, cząsteczka wody jest złożona z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Stąd wniosek, że w atmosferze cząsteczki wody rozpadają się. Być może przyczyną jest brak pola magnetycznego.

Nasza planeta generuje pole magnetyczne, które chroni atmosferę przed oddziaływaniem wiatru słonecznego, strumienia naładowanych elektrycznie cząstek. Wenus nie ma pola magnetycznego, więc gdy wiatr słoneczny dociera do atmosfery, „wywiewa” atomy z górnych jej warstw.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments