Kometa Lulin zbliża się
Ekologia.pl Artykuły inne Kometa Lulin zbliża się

Kometa Lulin zbliża się

Fot.: kometa Lulin (INO / EU-HOU.)
Fot.: kometa Lulin (INO / EU-HOU.)
Kometa Lulin, która może okazać się największą atrakcją lutowego nieba, została wczoraj sfotografowana przez Franka Pino, twórcę obserwatorium INO mieszczącego się w Arizonie, w Stanach Zjednoczonych.

Obiekt, który już teraz jest bardzo dobrze widoczny przez lornetkę, zbliża się do maksimum swojej jasności. Lulin powinna osiągnąć szczyt jasności 24 lutego. Dzień wcześniej ta nieokresowa kometa znajdzie się na niebie w pobliżu Saturna. Przy dobrych warunkach obiekt można zaobserwować także gołym okiem.

Teleskop, dzięki któremu uzyskano zdjęcie, to w pełni zautomatyzowany, zdalny instrument obserwacyjny, który wykorzystywany jest w większości do celów edukacyjnych. Nazwa komety pochodzi od obserwatorium Lulin na Tajwanie, gdzie została po raz pierwszy sfotografowana 11 lipca  2007 roku. Jej oficjalna nazwa to C/2007 N3. Obiekt najbliżej ziemi znajdzie się 24 lutego, powinien być wtedy widoczny gołym okiem na polskim niebie przez cała noc. C/2007 N3 jest kometą jednopojawieniową, a jej hiperboliczna uniemożliwia powrót w nasz zakątek kosmosu, nadarza się więc jedyna szansa do jej zaobserwowania.

Źródło: astronomia.pl
4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments