Melamina - 213 rodzin domaga się odszkodowań
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Melamina – 213 rodzin domaga się odszkodowań

Melamina – 213 rodzin domaga się odszkodowań

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

213 rodzin chińskich dzieci, które zmarły lub zachorowały po spożyciu mleka skażonego melaminą, skarży firmy mleczarskie do sądu najwyższego.

Melaminę nieuczciwe firmy dodawały do mleka, aby oszukać testy jakościowe, stwierdzające zawartość białka. Melaminę wykryto w niemal 70 mlecznych produktach, w tym także w słodyczach, z ponad 20 firm w Chinach.

Problem miał swoje konsekwencje w skali globu, jednak najwięcej ofiar było w Chinach., gdzie zmarło sześcioro dzieci, a prawie 300 tysięcy zachorowało po wypiciu skażonego mleka.

Propozycja firm mleczarskich przewiduje 29 tys. USD dla rodziców dzieci, które zmarły i po 4380 USD w przypadkach poważnej kamicy nerkowej powodowanej przez melaminę i po 290 USD w przypadku mniej poważnych schorzeń. W sumie byłoby to 160 mln USD. Przewidziano też dodatkowy fundusz  29 milionów USD na pokrywanie kosztów leczenia, ale tylko do ukończenia przez poszkodowane dzieci 18 lat.

Rząd Chin i firmy zamieszane w skandal miały nadzieję, iż ogólnokrajowy program  zaproponowany przez przedsiębiorstwa mleczarskie uśmierzy oburzenie opinii publicznej.

Jednakże rodziny poszkodowanych dzieci odrzucają proponowane wypłaty, domagając się od firm mleczarskich większych odszkodowań i pokrywania kosztów leczenia ofiar do końca życia, a nie tylko do ukończenia 18 lat.

Źródło: Agencja Associated Press

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments