NOSKAPINA LEK. NOSKAPINA - wszechstronny lek dla ludzi
Ekologia.pl Artykuły Medycyna i zdrowie Noskapina – wszechstronny lek

Noskapina – wszechstronny lek

Noskapina, nieuzależniająca pochodna opium, stosowana jako składnik syropów przeciwkaszlowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka prostaty – informuje pismo „Anticancer Research”.

Najnowsze eksperymenty przeprowadzone na myszach przez doktora Israela Barkena z MedInsight Research Institute oraz Jacka Gellera z University of California w San Diego wykazały, że noskapina potrafi zmniejszyć tempo wzrostu raka prostaty o 60 proc. oraz ograniczyć jego rozprzestrzenianie się o 65 proc. – i to bez wyraźnych efektów ubocznych. Noskapinę stosuje się już od 50 lat jako składnik leków przeciwkaszlowych. Wcześniejsze badania wskazywały, że lek ten ma korzystne działanie w raku piersi, jajnika, jelita grubego, płuca oraz mózgu, a także w czerniaku, białaczkach i chłoniakach.

Rak prostaty należy do najpowszechniej występujących nowotworów – co szósty mężczyzna zachoruje na niego w którymś momencie swojego życia. Leczenie polega zwykle na interwencji chirurgicznej, hormonoterapii, chemioterapii oraz radioterapii. Zdaniem Rogosnitzky’ego, noskapina może nie zainteresować firm farmaceutycznych, bo nie da się jej opatentować – to substancja naturalna.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments