Barszcz Sosnowskiego atakuje! Zobacz zdjęcia, gdzie rośnie i jak leczyć oparzenia.
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Barszcz Sosnowskiego atakuje! Zobacz zdjęcia, gdzie rośnie i jak leczyć oparzenia

Barszcz Sosnowskiego atakuje! Zobacz zdjęcia, gdzie rośnie i jak leczyć oparzenia

Jedną z groźniejszych roślin występujących w Polsce jest barszcz Sosnowskiego – sprawdź zdjęcia oparzenia skóry poniżej. Kontakt z jego liśćmi może prowadzić nawet do śmierci. Fala upałów sprawiła, że ten niebezpieczny chwast uaktywniła się. Szczególnie groźny jest fakt, że rośnie on nawet w miastach na terenach zagospodarowanych. Zobacz, jak go rozpoznać, w jakich miejscach Polski rośnie i jak leczyć rany.

Nawet niewielka kropla soku barszczu Sosnowskiego może silnie poparzyć skórę. Źródło: shutterstock

Nawet niewielka kropla soku barszczu Sosnowskiego może silnie poparzyć skórę. Źródło: shutterstock
Spis treści

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny nie tylko w przypadku bezpośredniego kontaktu, ale także na odległość. Wydziela bowiem olejki, które są aktywowane przez słońce – wystarczy więc przebywać w okolicy jego stanowiska, aby zostać poszkodowanym.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego może osiągać do 5-6 metrów wysokości. Występuje głównie w miejscach wilgotnych – zarówno na wsiach, jak i w miastach. Ten gatunek posiada bardzo długie korzenie – nawet do 2 metrów – dlatego jego wytępienie jest wręcz niemożliwe, gdy roślina już urośnie w danym miejscu. Jest on szczególnie groźny także ze względu na wygląd – można go łatwo pomylić z odmianą zwyczajną, pasternakiem i innymi polnymi roślinami. Z tego powodu w trakcie spacerów trzeba zachować szczególną ostrożność. Zobacz dokładny opis wyglądu i zdjęcia barszczu Sosnowskiego – kliknij.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego wywołuje oparzenia?

Kiedy może prowadzić do śmierci kontakt z Barszczem Sosnowskiego? W całej roślinie znajduje się niebezpieczny olejek, który zawiera furanokumaryny działające fotouczulająco. Najbardziej groźny jest okres, gdy roślina tego gatunku zakwita – czyli od lipca do sierpnia. Wówczas wydzielane zostają szkodliwe, wywołujące oparzenia i rany olejki eteryczne do powietrza. Dla wielu osób już samo przebywanie w okolicy chwastów jest groźne i może powodować poważne skutki zdrowotne – nawet bez dotykania go.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może prowadzić także do śmierci. Często fakt, czy ów kontakt wystąpił, nie jest łatwy do oceny, ponieważ sok rośliny może przedostawać się nawet przez ubrania na skórę. A jego działanie aktywuje się dopiero pod wpływem światła słonecznego. Znane są przypadki, że objawy pojawiły się dopiero po kilku dniach, w tym zaawansowane oparzenia i rany, jak na zdjęciach na stronie.

Warto wiedzieć, że nawet niewielka kropla soku barszczu Sosnowskiego może silnie poparzyć skórę, prowadząc do ostrego zapalenia skóry. W ciężkich przypadkach kontakt z barszczem kończy śmiercią, gdy poparzenia występują na bardzo rozległych powierzchniach ciała.

Oparzenia po kontakcie z barszczem Sosnowskiego bywają bardzo bolesne. Ivo Kruusamägi, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jak wyglądają objawy i oparzenia po barszczu Sosnowskiego?

Pierwszym objawem po kontakcie z barszczem Sosnowskiego jest ciemnienie skóry w formie plan z obwódkami. W tym czasie mogą wystąpić wymioty, zawroty lub bóle głowy. Kolejny etap to pojawienie się małych pęcherzy, które zlewają się w ciągu doby w jeden duży pęcherz. Pęcherze w tej fazie nie pieką i nie bolą. Dopiero gdy płyn surowiczy wycieknie, miejsca oparzeń stają się bardzo bolesne – co trwa nawet 1-2 tygodnie. Sama rana natomiast utrzymuje się około 3 tygodni. Zagojenie rany nie oznacza jednak końca problemów – plamy pozostają na skórze oraz są bardzo wrażliwe na światło słoneczne przez wiele kolejnych lat.

Osoby, które posiadają wrażliwą skórę, są dodatkowo narażone na martwicę tkanek – co często prowadzi do konieczności amputacji, niewydolności krążeniowej i śmierci.

Jak leczyć oparzenia po barszczu Sosnowskiego?

Jeżeli zauważyliście przynajmniej jeden z wyżej omawianych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Miejsce oparzenia i rany (patrz zdjęcia) po barszczu Sosnowskiego trzeba niezwłocznie przemyć bardzo dużą ilością czystej wody. Należy także chronić skórę przed kontaktem ze słońcem przez minimum 2 doby. Aby złagodzić skutki kontaktu z niebezpiecznym chwastem, miejsca poparzone można posmarować maścią kortykosteroidową oraz zacząć przyjmować wapń przeciw reakcji alergicznej.

Warto wiedzieć, że nawet niewielka kropla soku tej groźnej rośliny może silnie poparzyć skórę, prowadząc do ostrego zapalenia skóry. W ciężkich przypadkach kontakt z chwastem kończy śmiercią, gdy oparzenia występują na bardzo rozległych powierzchniach ciała.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego w Polsce? Lokalizacje

Najwięcej zgłoszeń na temat występowania barszczu Sosnowskiego dotyczy następujących lokalizacji:
•    województwo pomorskie: okolice Miastka;
•    województwo mazowieckie: okolice Warszawy, Sochaczewa, Pruszkowa, Siedlec;
•    województwo małopolskie: okolice Krakowa, Olkusza;
•    województwo dolnośląskie: okolice Świdnicy;
•    województwo kujawsko-pomorskie: okolice Chodzieży;
•    województwo podlaskie: okolice Augustowa i Ełku;
•    województwo lubelskie: okolice Lublina;
•    województwo podkarpackie: okolice Rzeszowa;
•    województwo zachodniopomorskie: okolice Gorzowa Wielkopolskiego;
•    województwo wielkopolskie: okolice Śremu;
•    województwo łódzkie: okolice Radomska.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo niebezpieczną. Źródło: shutterstock

Barszcz Sosnowskiego – pytania i odpowiedzi

Skąd wziął się w Polsce barszcz Sosnowskiego?

Ta groźna, wywołująca oparzenia roślina występuje w Polsce od stosunkowo krótkiego czasu. Została podarowana nam przez radzieckich naukowców w latach 50. XX wieku i w 70. trafiła do regularnej uprawy.

Co zrobić po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

Jeśli roślina dotknęła naszej skóry, należy czym prędzej przemyć ją wodą z mydłem. Jeśli barszcz Sosnowskiego wywołał widoczne rany (zobacz zdjęcia oparzeń), koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czy barszcz Sosnowskiego zagraża psom?

Chociaż oparzenia i rany skórne raczej nie grożą czworonogom z gęstym futrem, to i tak trzeba uważać na tę roślinę. Jeśli pies ją ugryzie lub zje, może to mieć konsekwencje zdrowotne.

 

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Poczytajcie sobie o preparacie Immunomodulin i co potrafi i posłuchajcie opinie jak szerokie ma spektrum. Nie poddawajcie się.

Gorzów Wielkopolski to nie zachodniopomorskie. Fallubas moze i by chciał, ale poki co..