Dom z bali – mieszkaj tanio i ekologicznie!
Domy z bali już dawno przestały być jedynie elementem górskiego krajobrazu lub sposobem na domek letniskowy nad morzem. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ich budowę jako budynków całorocznych na wsiach lub obrzeżach miast. Domy z bali są szybkie w realizacji, szczelne i trwałe. Zapewniają zdrowy mikroklimat i stwarzają uczucie pełnej harmonii z naturą.
Jakie są zalety domów z bali?
Domy z bali są świetną, ekologiczną alternatywną dla budynków murowanych. Drewno to całkowicie naturalny i odnawialny surowiec. Odpady powstające podczas budowania domów z tego materiału są nieliczne i łatwe do utylizacji. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla ekologów protestujących przeciwko produkowaniu sztucznych materiałów budowlanych, które szkodzą środowisku. Ponadto przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji ten budulec gwarantuje długowieczność domu.
Drewno jest też doskonałym izolatorem – pozwala na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz domu bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Latem dom z bali się nie nagrzewa, a zimą jest w nim ciepło.
W drewnianym domu z bali panuje korzystny dla jego mieszkańców mikroklimat, którego nie da się osiągnąć w budownictwie murowanym. Neutralizuje nieprzyjazne człowiekowi promieniowanie (jony dodatnie), które jest wytwarzane głównie przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dzięki temu poprawia się wydolność układu oddechowego, a oprócz tego można lepiej się skoncentrować i efektywniej wypocząć.
Zaletą domów z bali, która przekonuje wielu inwestorów, jest możliwość postawienia ich w parę miesięcy. Wiąże się to z tym, że, poza wylewaniem fundamentów i podłóg, ich konstrukcja nie wymaga wykonywania tak zwanych prac „mokrych”. Budowa jest więc niezależna od warunków atmosferycznych, można ją kontynuować nawet zimą. Co więcej, dzięki nośności konstrukcji domu, żadnego problemu nie będą stanowić prace remontowe i modernizacyjne. Możliwe będzie dobudowanie kolejnych pomieszczeń w późniejszym czasie.
Do tego wszystkiego dochodzą walory estetyczne i ponadczasowość drewna. Stwarza niepowtarzalny klimat i łączy dom z otaczającym go krajobrazem. Drewniane domy są doskonałą propozycją dla osób, którym zależy, by żyć w zgodzie z naturą.
Jakie są wady domów z bali?
Domy z bali nie są niestety pozbawione wad. Nie do każdego krajobrazu pasuje ich styl, dlatego nie buduje się ich w miastach. Lepszym miejscem są obrzeża miast, dzielnice willowe i wsie. Największą z wad domów z bali jest to, że wymagają wykwalifikowanej ekipy budowlanej, która będzie dobrze znała się na takiej technologii. Zanim zostanie podjęta decyzja o budowie, warto dokładnie przejrzeć oferty producentów, sprawdzając, jakie elementy są wliczone w cenę, a jakie materiały i prace będą dodatkowo płatne. Najczęściej firmy stawiają tylko konstrukcję z bali, a inwestor musi dodatkowo zlecić przygotowanie fundamentów, a w późniejszym etapie wykonanie instalacji cieplnej, sanitarnej i elektrycznej.
Domy zbudowane z bali świeżych przez pierwsze lata pracują i osiadają. Mokre drewno schnie jeszcze długo po jego ułożeniu. Gdyby ktoś chciał odczekać okres osiadania domu, musiałby pozostawić dom w stanie surowym nawet do dwóch lat. Nowoczesne techniki budowy pozwalają jednak tego uniknąć.
Zupełnie inaczej jest w przypadku budowy domu z drewna suchego. Wówczas nie trzeba się martwić o jego osiadanie. Bale suche mogą delikatnie pękać, ale nie będzie miało to wpływu na konstrukcję domu.
Czy domy z bali są energooszczędne?
Drewniane domy z bali są naturalnym sprzymierzeńcem w oszczędzaniu energii. Jak było wyżej wspomniane, charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną i szczelnością. Należy mieć na uwadze, że wpływ na przyszłe koszty eksploatacyjne będzie mieć też usytuowanie budynku względem stron świata i jego konstrukcja. Najlepiej, gdyby dom miał zwartą bryłę i płaski lub dwuspadowy dach, a znajdująca się w nim strefa dzienna była odpowiednio nasłoneczniona.
Warto też rozważyć możliwość wykorzystania wód opadowych do celów gospodarczych oraz wyposażenia domu w dodatkowe instalacje, które sprawią, że będzie jeszcze bardziej energooszczędny. Poniżej przykłady:
• Pompy ciepła – energooszczędna i najbardziej przyjazna środowisku technologia grzewcza, która wykorzystuje energię z naturalnych i odnawialnych zasobów. W zależności od jej rodzaju energia pobierana jest z powietrza, wody lub gruntu. Urządzenie jest zasilane niewielką ilością prądu.
• Kolektory słoneczne – urządzenia do konwersji energii słonecznej na cieplną. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania wody użytkowej. Mogą być też stosowane do wspomagania ogrzewania domu.
• Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zapewnia w domu świeże i zdrowe powietrze oraz obniża koszty ogrzewania.
• Turbiny wiatrowe – przydomowe elektrownie wiatrowe to idealny sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej. Można je lokalizować bezpośrednio przy zabudowaniach lub dachach budynków
Karina Bańka