Ekologicznie i społecznie na wielkim widowisku zieleni – Chelsea Flower Show
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Ekologicznie i społecznie na wielkim widowisku zieleni – Chelsea Flower Show

Ekologicznie i społecznie na wielkim widowisku zieleni – Chelsea Flower Show

Fot. The Daily Telegraph
Fot. The Daily Telegraph

Ogrody powinny sprzyjać relaksowi i kontemplacji, a przede wszystkim nieść przesłanie – ekologiczne i społeczne. Tak pokrótce można scharakteryzować tegoroczne Chelsea Flower Show.

Wielkie widowisko zieleni znów zaskoczyło. Tym razem dominujące w projektowaniu ogrodów trendy przypadną do gustu tym, którym nie jest obojętny los naszej planety. W wielu ogrodach pokazano, jak można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu lub nadające się do ponownego przetworzenia. Taki design to wyraz panującej obecnie mody na ekologię, jak i zapewne wpływ sytuacji kryzysowej.

Wyraźnie widać również odejście od minimalizmu na rzecz naturalistycznych aranżacji, które mają zachęcać do odpoczynku i kontaktu z naturą. Modny ogród to taki, gdzie nasadzenia tworzą kompozycje przypominające naturalne łąki. W ogrodach Chelsea dominowały kwiaty w różnych odcieniach bieli, rozjaśniające zacienione zakątki, do tego dochodziły popularne ostatnio nasadzenia w barwach purpury oraz ciepłym kolorze pomarańczowym. Proponowano także niskie krzewy, idealne do małych ogrodów. Z drzew hitem okazały się brzozy, które dostrzec można było w wielu realizacjach. Mówiąc o roślinach, warto wspomnieć o rabatach z tradycyjnych nasadzeń wykorzystywanych na Wyspach Brytyjskich, wzbogacanych modnymi roślinami z krajów śródziemnomorskich.

Tego typu kompozycje zdobyły uznanie w oczach jury. Ogród The Daily Telegraph, charakteryzujący się właśnie takimi kombinacjami, okazał się zwycięzcą tegorocznej wystawy. A które aranżacje cieszyły się popularnością wśród odwiedzających? Pokaźną widownię zgromadził The Tourism Malaysia Garden, wabiący dźwiękami relaksacyjnej muzyki oraz nowoczesny, służący do wypoczynku, ogród z Australii.

Więcej w magazynie OGRODOWA GALERIA Design & Shopping nr 2/2010 (www.ogrodowa-galeria.pl)


OGRODOWA GALERIA Design & Shopping – nowe źródło eko-inspiracji

Tegoroczny drugi numer niezwykle inspirującego magazynu OGRODOWA GALERIA Design & Shopping, pełnego setek zdjęć ogrodów, projektów i realizacj iz pewnością przykuje także uwagę miłośników ekologii.

W tym numerze znajdziecie Państwo najwspanialsze ogrody z wystawy Chelsea Flower Show 2010, które w tym roku, oprócz sprzyjania kontemplacji i relaksowi, miały na celu nieść przesłanie ekologiczne i społeczne. Prezentujemy także Lilypad – futurystyczny nenufar, czyli najnowszy projekt belgijskiego architekta Vincenta Callebauta, który każdego roku zadziwia świat swoimi ekologicznymi ideami z czystego uwielbienia do otaczającej nas natury.

Afrykańskie ogrody pełne niezwykłych rzeźb i oryginalnych aranżacji, to podróż pełna słońca, która umili Państwu nadchodzące jesienne popołudnia. A dla poszukiwaczy nowości mamy prawdziwą gratkę – EKO-ciekawostki, czyli idealne, najbardziej ekologiczne miasto świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, farmy wiatrowe na dnie oceanów czy kontrowersyjna dieta, która ma zapewnić ochronę środowiska.

Oprócz tego w numerze znajdziecie Państwo ciekawe projekty ogrodów, idealne na niewielką działkę o niefunkcjonalnych kształtach, galeria ogrodów, które zwyciężyły w rozmaitych konkursach na całym świecie, jak np. ogród El Molino w Kalifornii nagrodzony w 2009 przez Garden Design Magazine, czy Great Southern Land, uznany złotym medalistą 2009 przez World Garden Competition, a także, jak zawsze – najnowsze realizacje polskich architektów krajobrazu.

Nowy numer jest dostępny w salonach prasowych Empik, InMedio, Relay, Kolporter, Ruch w całej Polsce, oraz na stronie internetowej: gardenline.pl


4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Nie wydaje się Wam, że te anecytrymzsie-białe szczyty mają w sobie coś kościelno-religijnego? Tak mi sie to kojarzy. A złamanie dachu bardzo fajne. Niesamowity kontrast do lekko przyciężkawej frontowej elewacji. Faktycznie ciekawie zaskakuje.