Czy montaż fotowoltaiki w 2022 roku wciąż się opłaca?

Czy montaż paneli fotowoltaicznych w 2022 wciąż się opłaca? Czy stosowanie instalacji PV w systemie net-billingu ma sens? Te pytania zadaje sobie wiele osób planujących termomodernizację swojego domu w najbliższym miesiącach. Postaramy się na nie odpowiedzieć.fotowoltaikafot. Malgorzata Laszczkowska/shutterstock
Od 1 kwietnia 2022 osoby decydujące się na termomodernizację w formie instalacji fotowoltaicznej obowiązuje net-billing. Nowy system rozliczenia kosztowego zakłada „barterową” wymianę prądu pomiędzy prosumentem a zakładem energetycznym. Prosument kupuje prąd po cenach detalicznych od operatora i sprzedaje nadwyżki po cenach hurtowych, zmieniających się dynamicznie w zależności od pory dnia.

Wiele gospodarstw produkuje nadwyżki energii, dlatego pomimo mniej korzystnych zmian w systemie rozliczania, panele słoneczne wciąż są dla wielu osób atrakcyjną inwestycją, która pozwala im oszczędzić mnóstwo pieniędzy w skali roku.

Panele fotowoltaiczne a dofinansowanie

Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych stanowi po części również efekt atrakcyjnych dofinansowań, które oferuje polski rząd. Osoby decydujące się w 2022 roku na termomodernizację z wykorzystaniem paneli PV, mogą liczyć na wsparcie finansowe – sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aktualnie trwa nabór wniosków do następujących programów wsparcia OZE:
●    Mój Prąd 4.0 (dla osób fizycznych; maksymalna kwota dofinansowania to 20,5 tys. zł),
●    AgroEnergia (dla rolników; max. 25 tys. zł).

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał inwestycji, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, wpływających bezpośrednio na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Złe opomiarowanie sprawi, że zakupione panele fotowoltaiczne nie będą w stanie zaspokoić energetycznego zapotrzebowania budynku.

Na co zwrócić uwagę przed montażem paneli fotowoltaicznych?

Bilans energetyczny
Przed zainstalowaniem modułów fotowoltaicznych należy sporządzić bilans miesięcznego zużycia energii. Według danych podawanych przez Polskie Sieci Energetyczne S.A. przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa około 1000 kilowatogodzin (kWh).

Domowa instalacja solarna wytwarza od 350 do 850 kWh miesięcznie, dzięki czemu możesz zaoszczędzić nawet 95% na rachunkach za media. Jeśli jednak w Twoim domu nie zużywa się aż tak dużo energii, możesz nie zaoszczędzić wystarczającej kwoty, która zbilansuje koszty instalacji.

Konstrukcja dachu i zacienienie
Ważnymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę przed montażem fotowoltaiki, są również wielkość, kształt i nachylenie dachu. Według ekspertów konstrukcje dachowe są jedną z największych przeszkód utrudniających pełne wykorzystanie potencjału fotowoltaiki. Jeśli w pobliżu domu znajdują się drzewa, które powodują zacienienie, panele fotowoltaiczne mogą nie pracować z pełną wydajnością.

Instalacje PV najlepiej sprawdzają się na dachach wychodzących na południe, o nachyleniu pod kątem od 15 do 40 stopni. Strome konstrukcje utrudniają instalację i mogą zwiększać koszty pracy lub wymagać dodatkowego sprzętu montażowego.

Czynniki zewnętrzne
Oprócz konstrukcji dachu i zacienienia, o efektywności, a tym samym opłacalności paneli fotowoltaicznych, decydują także czynniki zewnętrzne, w tym:
●    liczba słonecznych dni w roku,
●    kąt zamontowania paneli,
●    orientacji paneli względem południa,
●    odpowiednia wentylacja.

Panele fotowoltaiczne – czy warto zdecydować się na termomodernizację?

Z pewnością rynek fotowoltaiki w Polsce podąża w dobrym kierunku. Inwestorzy są coraz bardziej wyedukowani i przywiązuje się większą wagę do jakości wybranych komponentów czy ekologicznych aspektów samej instalacji. W branży instalatorskiej pracuje coraz więcej osób, a wiele z nich w ciągu ostatnich kilku lat zdobyło ogromne doświadczenie. Pomimo zakłócenia łańcucha dostaw w 2021 r. fotowoltaika jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się z sektorów gospodarki.

Jeśli myślisz o termomodernizacji swojego domu, zapoznaj się z ofertą firmy BayWa r.e – autoryzowanego dystrybutora systemów PV,  który współpracuje z firmami instalatorskimi z całej Polski.


art. sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: